Şu gelen kayık mıdır?

Şu gelen kayık mıdır?

   Karasu, turizm, sanayi ve fındıkçılık olduğu kadar aynı zamanda balıkçılıkla da geçinir. Ama kendi yakaladığı balık yetmez, çoğu zaman Akçakoca ve Ereğli’den getirir. Yakaladığımız balık ile kendi kendimize yetebilmemiz için lazım olan kriterlere uymuyoruz da ondan!

   Karadeniz'de balık yakalama derinliği ya da balıkçı teknelerinin kıyıya yaklaşma derinliğini biliyor musunuz? Peki ya Karasu'da?

   Balık yakalama derinliği ile komşu ülkeler ile aramızda farklılıklar var. Onlarda 30 metreye kadar inen balık yakalama derinliği sebebiyle balık bol ve zaman zaman bizim balıkçılar komşu ülkelerin sınırlarını ihlal etmektedirler. Balık, yumurtlamak için 30 metreden az sığ suları tercih eder.

   Peki ya bizde ne kadar? 25 metre olan avlanma derinliğinin 18 metreye kadar indirilmek istenmesi, bilinçli, balıkçıları kızdırmış. Eğer yasalaşırsa, artık balıkçılığımız ölecek, olta balıkçılığı bile yapılamayacak!

   Karasu'da, Liman inşaatını yapan İçtaş'ın sözleşmesi, liman girişini 11 metre derinlikte tutmak... Yani o bölgede, liman ağzı hizasında derinlik çok daha az. Peki, boşaltmak için bekleyen gemilerin beklediği derinlik ne kadar?

   Şunun için soruyorum, av yasağının kalktığı günlerde bu gemilerin etrafı balıkçı tekneleri ile doluydu. Birkaç gün sürdü ve denizde balıkçı motoru gözükmemeye başladı. Sahil korumanın müdahale etmesi gerektiğini düşünmüştüm, umarım öyle olmuştur dedim. Sonra birkaç balıkçıyla görüştüm, neden motor yok avlanma yok, diye, "Balık yok ki!" cevabı aldım. Balığımız kurumuştu!

   Eskiden, balıkçıların kıyıya 300 metreden fazla yanaşması yasaktı. Şimdiki mesafeyi bilmiyorum ama Mersin'de 6 km'den fazla yanaşmanın yasak olduğunu öğrendim.

   Bizim kıyılarımıza balıkçılar neden çok daha fazla yanaşıyorlar?

   300 metre mesafede derinlik 25 metrenin altında mıdır? Bildiğim kadarı ile daha sığ bizim sularımız.

   Ve hepsinden önemlisi, sonar ile balık avlanması yasaklanmalı ya da kısıtlamalar getirmeli! Sonar'ı icat eden İsveç, dünyaya bu sistemi sattığı halde kendileri yasa ile kullanılmasını yasaklamıştır. Bu sebeple dünyaya bu sistemi ihraç etmekte, bundan da büyük paralar kazanmaktadırlar.

   Balığın belli bir boydan küçüğü yasak ama balıkçılar tutarken boy ölçülemiyor. Bu sebeple Sahil Güvenliğe yakalanmamak için açıkta ince ve küçük balıkları ayıklayıp denize atıyorlar! Balıkçılığın ölmesi için ellerinden gelen gayreti gösteriyor balıkçılarımız! Sonar sistemi, balığın boyunu da göstermiyor mu? Şimdiye kadar tezgâhın üzerindeki balıktan başka yakalanan balık için boyu küçük diye hiç ceza kesildi mi?

   Kısaca, balıkçılarımızı kendi ayaklarına sıkıyorlar ama yasalar da bunun için suiistimal edilmeye müsait! Hâlbuki balık avlanırken;

   25 metrenin altına kesinlikle inilmemeli,

   Kıyıya yaklaşma mesafesi 1 km gibi olmalı.

   Sonar balıkçılığı kısıtlanmalı,

   Ve hepsinden önemlisi, 2 yılda bir midyecilik yaparak balık yuvalarının dağıtılmasına müsaade edilmemeli!

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 10:09

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER