banner379

Tarihe saygı: SIFIR!

Karasu Merkez mezarlığında bulunan Karasu Ayanı Hacı Abdi Bey ile eşi ve diğer aile bireylerine ait tarihi değerdeki mezar taşları kaderine terk edildi.

Tarihe saygı: SIFIR!

    Tarihi kayıtlarda adı Karasu Ayanı, Silahşor, Yeniçeri olarak geçen ve ilçe tarihinin en kudretli yöneticilerinden biri olarak bilinen Hacı Abdi Bey ile ailesine ait Karasu Merkez Mezarlığı’nda bulunan mezar taşları ilgi bekliyor. Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Lütfi Şeyban ve Tarihçi Oğuzhan Kır’ın 2018’de yaptıkları saha araştırmaları sonucunda çözümleme ve katalog çalışması yapıldıktan sonra kitaplaştırılan tarihi eser kategorisindeki mezar taşları açık alanda, korumasız ve kaderine terk edilmiş durumda.

1960’TA VE ÖNCESİNDE ZORUNLU YER DEĞİŞİKLİĞİ

    Karasu Ayanı Silahşor Hacı Abdi Bey’in mezar taşında 1813’te vefat ettiği yazıyor. Karasu Merkez Camii bitişiğindeki tarihi caminin kitabesinde ise bu caminin 1795 tarihinde Hacı Abdi Bey tarafından inşa ettirildiği yazıyor. Tarihçi Oğuzhan Kır; Hacı Abdi Bey ve ailesinin kabrinin ilk olarak bugünkü Merkez Camii’nin bulunduğu yerde olduğunu, daha sonra taşların eski hastanenin bulunduğu yere nakledildiğini, 1960’lı yıllarda arazinin hastaneye tesis edilmesiyle Karasu Merkez Mezarlığı’na taşındığını ifade ediyor. Bu kıymetli eserler, Merkez Mezarlığı’na taşınarak Merhum Rüştü Ekşioğlu tarafından yaptırılan İpsiz Recep anıtının arka tarafına özensiz olarak dikilmiş.

GÜNDÜZÖZ DIŞINDA İLGİLENEN YOK

Tarihçi Oğuzhan Kır, Karasu Haber Gazetesi’nde yer alan yazı dizisi ve makalelerinde, yaptıkları saha araştırmaları ile Abdi Bey’in baş ve ayak şahidelerinin ayrı yerlere konulduğunu ortaya çıkardıklarını belirterek Halen Muş valiliğini sürdüren Karasu eski kaymakamlarından Doç. Dr. İlker Gündüzöz dışında hiçbir kişi ve kurum konuya bu güne kadar ilgi duymadığı tespitinde bulunmuştu. Oğuzhan Kır “İlçeyi kurmuş insanın baş ve ayak mezar taşları (şahideleri) eşi bulunmaz birer tarihi eser niteliğinde. Ne yazık ki korumasız. Bu güne kadar çalınmamış olması bile Karasu için şans” değerlendirmesinde bulunmuştu.

KİTABA KONU OLDU

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019’da kitaplaştırılan ‘Osmanlı Mimari ve Mezar Taşı Kitabeleriyle Sakarya’ adlı eserde Karasu genelinde bulunan 220 adet Osmanlı mezar taşı tespit edilerek kayıtlara geçirildi. Sakarya’da en kaliteli ve en fazla tarihi mezar taşı Karasu’da bulunuyor. Özellikle Küçük Karasu’dakiler adeta birer abide... Kuyumculu, Hürriyet, Gölköprü, İhsaniye, Yenimahalle, Yuvalıdere, Karapınar bu tarihi eserlerin bulunduğu bazı mahalleler...

Karasu Ayanı Silahşor Hacı Abdi Bey’in baş şahidesinde Osmanlıca el yazısı ile şunlar yazılı:

Hüvel baki…

El çekip bil cümleden gittim bekaya

Terk edip geri ver malı mülkü devleti

Kim gelip kabrimi ziyaret eden ihvanımız

Okusunlar ruhum için Kûlhû Allahû’yu

Hacı Hasanzade Hacı İsmail Ağa’nın oğlu

Silahşor Merhum Hacı Abdi Bey ruhuna Fatiha

Ölüm tarihi: H. 1228 – M. 1813

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2021, 15:59

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER