Tükürelim tahlilinize

İnşaat Mühendisi Adnan Yıldız'ın yazısı...

Tükürelim tahlilinize

   PCR testi veya Covid-19 testi bile başlıbaşına hastalık kadar can sıkıcı... Neden olduğunu yaptıranlar bilir, ucu pamuklu bir çubuğu burnunuza sokarlar ve neredeyse beyninize kadar itelerler. Burada amaç, süprüntü almaktır. O pamuğa illa birşey sürülecek!

  Kişide nezle yok, burun akıntısı yok, ama  testi alan uğraşıyor illa ki pamuk az bişey lekelensin! Yok işte kardeşim, yok, sıkıntı yok, nezle yok, süprüntü yok! Hiç nezle, grip veya virüs kapıp hasta olan birinin burun akıntısı olmadığını gördünüz mü?

  Hastaneye, refakatçi olarak kalmak isteyenlerden isteniyordu PCR testi! Üstelik her seferinde... Ve 3 gün geçtiyse aradan tekrar isteniyordu! Ve bu testler işkence halini almıştı, bir şey olmayan burunu karıştırıp yumuşak yerlerine basınç uygulamak...Bir ara dediler ki ağızdan alınacak... Rahatlık vardı yahu! Pamuğu ağzının içine sokuyor, illa bir ıslaklık bulup testi tamamlıyorlardı. Çok kısa sürdü. Neymiş efendim, test kesin sonuç vermiyormuş o zaman.

   Yeniden başladılar burnumuzun derinliklerine inmeye...Yahu tükürelim testinize, olmuyor mu! Bu virüs, tükürükte olmayacak da nerede olacak! Neden zorluyorsunuz illa burnumuzun derinliklerini? 

  Neyse ki, temaslı sayılan kişilerin 3 aşısı olduysa ve sendrom göstermiyorsa, PCR testi yapılması mecburiyeti kaldırıldı. Sebep nedir, maddi mi manevi mi, boşuna zaman kaydı mı bilmem ama medya ayağa kalktı! Bence iyi oldu iyi...

***

   Almanya'dan yeğenlerim gelmişti yaz tatiline...Yahu kendi testlerini kendileri oluyor çocuklar. 20 euroya 100 tane test çubuğu, tükürüp sonucu görüyorlar. Kesin sonuç değil ama virüs olduğunda yüksek oranda uyarıyor! Bizim halkımızın çoğunun haberi bile yok! Düşünsenize, kişi başı 20 Euro..! Siz bizim Devletimizi iflas mı ettireceksiniz!

  ***

  Organ Bağışının Önemi: Çoğunuzun bildiği gibi, eşim karaciğer rahatsızlığı geçirdi ve doktorlar nakil mecburi dedi. (Aslında ciğerlerinin iflas etmesinin bir sebebi yok. Her 100 kişiden 5'inin karaciğerlerinde rahatsızlık varmış zaten ve çoğu hasta da bunu bilmiyormuş!) Doktorlar, karaciğer nakli yapacak birini sordular. Öncelikle 1. derece akraba, sonra 2. derecede ve en son kan grubu uyan birisi lazım.

  Hastalık baş gösterince öğrendik ki bu hastalıktan bir çok kişi muzdarip. Bazıları donör bulamıyor, kadavra'dan, yeni ölmüş birinden (organ bağışı müracaatında bulunmuş olması şart birinden) tam nakil yapıyor. Bazen de akrabalardan karaciğerin yarısı alınıp hastaya veriliyor ve iki tarafın da karaciğeri 6 ay zarfında yeniliyor. Eşime de kızım verdi ve şu an ikisi de hızla iyileşiyorlar.

  Bunu neden yazdım; benim başıma gelmez demeyin, öldüğünüzde bir çok iç organınız cesedinizle birlikte gömülerek toprak olacak. Halbuki bağışladığınız bir karaciğer, böbrek ya da kalp, başka birinin bedeninde hayat bulup yaşamaya ve yaşatmaya devam edecek.

  Bu sebeple, öldüğünüzde başkalarının yaşaması için organlarınızı bağışlayın, Siz ve sevdikleriniz de başka birinin organıyla yaşayabilesiniz diye..!

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022, 14:55

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER