100 binde 200'ü aştık!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. Haritaya göre Sakarya'da salgın pik yaptı. İlimiz aşılanmada, Marmara Bölgesi’nden sonra Karadeniz Bölgesi’nde de ‘’Turuncu’’ kategoride yer alan tek il oldu.

100 binde 200'ü aştık!

SALGIN SAKARYA'DA PİK YAPTI

Bakan Koca'nın açıkladığı insidans haritasına göre Sakarya'da salgın pik yaptı ve geçen hafta 100 bin kişide 99 olan haftalık vaka sayısı 204,10'a yükseldi. Böylece Sakarya'daki vaka sayıları tam kapanma dönemi de dahil bu yılın en yüksek seviyesine geldi.

Düzce, Yalova, Kocaeli ve İstanbul'daki vaka sayıları da 100 binde 100'ün üzerine çıktı.

Bakan Koca’nın paylaşımı şöyle;

"İlerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Aşı olma oranı yüksek olan illerimiz vaka artışlarından çok daha az etkileniyor. Aşınızı zaman kaybetmeden olun."

AŞILAMADA İLK DOZU ERTELEYENLERİN SAYISI

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, "Covid-19 salgınına karşı şu ana kadar 75 milyon doz aşı yapıldı. Aşılama hızımız, performansımız yüksek. Fakat çift doz aşısını yaptıranların sayısı salgınla mücadele için henüz yeterli değil. Daha önemlisi, ilk dozu erteleyen kişilerin yaklaşık 20 milyon 570 bin olması" dedi.

"Vaka sayılarındaki artışı kontrol altında tutabilmek için artış hızı yavaşlamalı" diyen Bakan Koca, "Tedbir ve aşı ile bunu başarabilirsek, kontrol bizde kalacak. Tedbirlere uyun, aşınızı olun" ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2021, 13:42

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER