banner379

Aşıya yoğun talep: 65 yaş üzeri sisteme tanımlandı

65 yaş üzeri vatandaşlar korona aşısı için sisteme tanımlandı. İlçede aşı için yoğun talep olduğu öğrenildi.

Aşıya yoğun talep: 65 yaş üzeri sisteme tanımlandı

28 günün ardından sağlık çalışanlarına koronavirüs aşı uygulamasında ikinci doza dün geçildi. İkinci aşılamada, 1 milyon 100 bin sağlık çalışanının 4 günde aşılanması planlanıyor. Sağlık çalışanlarının yanı sıra 65 yaş üzeri vatandaşların bugünden itibaren aşılamasına başlanıldı.

YOĞUN TALEP

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bugünden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşların korona aşısı için sisteme tanımlanacağını duyurmasının ardından vatandaşlar aşı olmak için yoğun talep gösterdi. Sabah saatlerinden itibaren aşı randevusu alan vatandaşlar Karasu Devlet Hastanesi ve Toplum Sağlığı Merkezlerine koştu.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPTI

Aşılama çalışmalarının program dahilinde tüm hızıyla devam ettiğini dile getiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “İlimizin diğer illere göre aşılama programında geri kaldığını söyleyenler oldu. Aslında durum bu şekilde değil. Yakın zamanda hastalığı geçirenlere zaten aşı yapılmıyor, bunu da hesaba katmak gerekiyor. Belirlenen gruplara göre baktığımız zaman biz yüzde 50 oranında aşılama yapmış durumdayız. Sağlık çalışanlarımızda bu oran yüzde 70’lerde.” dedi.

İKİNCİ DOZ BAŞLADI

Sağlık çalışanlarıyla başlayan birinci doz aşılamanın 90 yaş ve üstü ile akabinde 85 yaş ve üstü olarak devam ettiğinin dile getiren Öğütlü “Şimdi de İlimizde 70 yaş ve üstü aşılama çalışmaları program dahilinde devam ediyor. Şu an aşıyla ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Sağlık personelimiz için ilimizde ikinci doz aşılamamız başladı. Bende gelip ikinci doz aşımı oldum. Bu salgın hastalıkla savaşta en etkili silahımızın aşı olduğunu lütfen unutmayalım.” diye konuştu.

AŞI RANDEVUSU

Açıklanan program dahilinde aşı olmak isteyen vatandaşların e-nabız ve MHRS sistemi başta olmak üzere 182’den aşı randevusu oluşturmaları konusunda da çağrıda bulunan Öğütlü “Hastanelerimizde aşı odalarımız hazır bunun yanında özel hastanelerimiz ve aile hekimlerimizde randevu ile aşı yapıyor. Randevu konusunda sorun yaşayan vatandaşlarımız Müdürlüğümüzün 444 71 82 numaralı Covid-19 İletişim ve Aşı Danışma Hattını arayarak destek alabilirler.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 12:02

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER