Coronaya karşı yeni umut: Yapay zekâ!

Bilim insanları, dünyayı kasıp kavuran COVİD-19 salgınının yayılmasını durdurmak için gecesini gündüzüne katıyor. Yeni umut, sağlıklı insan ile virüs kapmış insan öksürüğü arasındaki farkı sıfır hatayla olarak ayırt edebilen yapay zekâ.

Coronaya karşı yeni umut: Yapay zekâ!

COVİD-19’un enfekte ettiği ancak belirti vermeyen insanlar farkında olmadan virüsü başkalarına bulaştırıyor. Bu tür hastalar için geliştirilen yapay zeka (YZ) içeren bir model, sağlıklı bir insanın öksürüğü ile hastalığı taşıyan insanın öksürüğü arasındaki farkı ayırt edebiliyor. Normal bir insan kulağının bu farklı algılaması imkânsız.

SIFIR HATAYLA TEŞHİS

  ABD’de yayımlanan bilimsel bir dergideki makalede tanıtılan YZ ürünü model, on binlerce öksürük örneği üzerinde denendi.  Belirti veren ve hastane tedavisi gören COVİD- 19 hastalarını % 85,5 testleri pozitif çıkan ancak belirti vermeyen (asemptomatik) kişileri ise % 100 oranında doğru teşhis etti. Modeli geliştiren bilim insanları şimdi bunu kolay kullanılan bir uygulamaya yüklemeyi planlıyor. Eğer bu uygulamayı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylarsa, geniş ölçekte kullanılabilecek. Telefona yüklenilebilecek bu uygulamaya her gün giren insanlar telefona öksürecek ve anında sonucu alacak.

YAYILMAYI ENGELLEYEBİLİR

   Projeyi geliştiren ekipten Brian Subirana, “Teşhise yönelik bu modeller virüsün yayılmasını etkili bir şekilde engelleyebilir. Bunun için herkesin işe, okula, eğlence merkezine girerken kullanması yeterli olacak” diyor. Subirina bu uygulamayı geliştirmekteki amaçlarının belirti vermeyen vakaları teşhis etmek olmadığını, bu tür öksürükleri COVİD-19 öksürüklerinden ayırt etmek olduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak: Herkese Bilim Teknoloji

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER