Covid-19'a karsı güçlü bir koruma: Antikor yüklü burun spreyi...

Bilim insanları enfekte bir farenin akciğerlerindeki SARS-CoV-2 miktarını belirgin oranda düşürecek hibrit antikor geliştirdi.

Covid-19'a karsı güçlü bir koruma: Antikor yüklü burun spreyi...

   Burun spreyi olarak tasarlanabilecek olan antikor, en azından farelerde koronavirüs varyantlarına karşı güçlü bir koruma sağlıyor. Pandeminin ilk günlerinde bilim insanları COVID-19 tedavisinde kullanılacak antikorlar geliştiriyorlardı. Bugün bu antikorlar, klinik deneylerin son aşamasında. Az sayıda antikor ABD ve diğer ülkelerde Acil Kullanım Onayı almış durumda.

DOĞRUDAN SOLUNUMA

   Ne var ki doktorlar arasında antikor tedavisi çok popüler değil. Texas Sağlık Bilimleri Merkezinden antikor mühendisi Zhigiang An, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Şu anda piyasalarda bulunan antikorlar damar yoluyla veriliyor. Oysa doğrudan solunum yoluna verilmesi daha doğru, çünkü virüs akciğerleri tutuyor. Dolayısıyla antikorların etkili olabilmesi için çok miktarda kullanılması lazım. Bir diğer sorun da yeni yeni ortaya çıkan SARS-CoV-2 varyantlarının var olan antikorlara karşı dirençli olması.”

DAMAR YERİNE BURUNDAN

   An ve meslektaşları daha etkili olması için geliştirdikleri antikorları doğrudan burun yoluyla vücuda vermeyi planlıyor. Bunun için sağlıklı insanlardan aldıkları çok sayıda antikoru taradılar ve SARS-CoV-2’nin bazı kısımlarını tanıyabilecek olanlara öncelik verdiler. Şu anda umut vaat eden adayların başında IgG antikorları geliyor. Bu antikorların özelliği istilacı patojenlere göre ısmarlama üretilmiş olmaları.

   Bilim insanları görece olarak yavaş gelişen IgG antikorlarını, daha hızlı gelişen IgM antikorlarına iliştirerek farelerin burunlarına sprey halinde verdiler. Enfeksiyondan 6 saat önce veya 6 saat sonra buruna zerk edilen ısmarlama IgM antikorları hızla akciğerlerdeki virüs miktarını düşürdü.

   Sorbonne Üniversitesi’nden immunolog Guy Gorochov, bu antikorların insanda ne kadar dayanacağı gibi bazı sorunların giderilmesi gerektiğini söylüyor. Bu formülün burun spreyi olarak geliştirilmesiyle, aşılardan tam koruma sağlamamış kişilerde ek bir koruma hattı oluşturacak.

Kaynak: Herkese Bilim Teknoloji

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2021, 17:01

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER