banner181

Düğünler 4 saat içinde bitirilecek, asker uğurlaması yapılmayacak

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kaymakam Aziz Mercan Başkanlığında toplandı. Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurularak yeni kararlar alındı.

Düğünler 4 saat içinde bitirilecek,  asker uğurlaması yapılmayacak

Kurul kararında:

''Bu kapsamda ilgili Genelge ile düğün salonlarının 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekleri kararı alınmış ve düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde uyulması gereken esaslar bildirilmiş ve bu etkinliklerin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerektiği belirtilmişti.

Buna rağmen bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlerle bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı görülmektedir'' ifadeleri yer aldı.

         Köylerde ve sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde en erken 11.00 ve en geç 23.00 saatleri arasında 4 saati geçmeyecek şekilde yapılması istendi.

Ayrıca konu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘’Düğün, nişan gibi törenlerde toplum sağlığı adına 'gözlemci' bulundurulması yönünde hazırlık söz konusudur." bilgisini verdi.

ASKER UĞURLAMALARI YASAKLANDI

         Öte yandan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, son zamanlarda başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerinin ihlal edilerek asker uğurlama törenleri gerçekleştirilmesi dolayısıyla bu törenlere de sınırlama getirdi. Kararda, ‘’Asker uğurlamaları, başta askerlik yükümlüleri olmak üzere bu ortamlarda bulunan vatandaşlarımızın sağlığını ve ülkemizin salgın ile mücadelesindeki başarısını riske atmaktadır’’ dendi.

Bu çerçevede kararda;

         1. Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamalarına (açık ya da kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesi, araç konvoyu oluşturulması, toplu uğurlama vb.) hiçbir şekilde müsaade edilmemesi,

         2. Otogardan yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınlarının (kardeşleri dahil) katılmasına izin verilmesi, bunun dışında akraba, tanıdık, arkadaş vb. katıldığı toplu uğurlamalara kesinlikle müsaade edilmemesi,

         3. Askerlik yükümlülerinden, askerlik şubesinden sevk işlemleri (sülüs belgesi verilirken) yapılırken birliğine teslim olacağı dönemi kapsayacak şekilde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerini ihlal edecek uğurlama/tören/eğlence/konvoy gibi aktivitelerde bulunmayacaklarına dair taahhütname alınması,

         4. Askerlik Şubesince, askerlik yükümlüsünden alınan taahhütnamenin bir örneğinin ilgili Kaymakamlığa bildirilmesi,

         5. Toplum sağlığı açısından oluşturduğu riskin yönetilebilmesi, pandemi kurallarına aykırı şekilde asker uğurlaması, eğlencesi, töreni veya konvoyu yapması nedeniyle hakkında idari ya da adli işlem tesis edilen askerlik yükümlülerine dair bilgilerin ilgili askeri birliğe (bu kişilerin teslim olacağı) bildirilmesi istendi.

 ‘’Yukarıda belirtilen tedbirlere uymayan vatandaşlara ve işletmelere Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliğiyle karar verilmiştir’’ dendi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 15:30

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER