‘Durdurmak imkânsız, önlem alalım’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de giderek yayılan Omicron varyantına karşı dört maddelik öneri sundu.

‘Durdurmak imkânsız, önlem alalım’

   Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’nin varyanta karşı bir önlem almaması nedeniyle Omicron vakalarının hızla yayıldığını söyledi.

   Haber 28 Aralık tarihli Cumhuriyet’te Nagihan Yılkın imzasıyla yayınlandı. “Omicron varyantını bu kadar yayıldıktan sonra durdurmak daha zor” değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Ceyhan yine de insanları evlerine kapatmaya ya da işyerlerine kilit vurmaya gerek olmadığını kaydetti.

Ceyhan Omicron’a karşı devletin şu dört önlemi almasını istedi.

Ev ortamı: Evde insanları bilinçlendirebilirsiniz.

İşyerleri: Özellikle kabalalık ve kapalı işyerleri bulaşı çok kolaylaştırıyor. Dolayısıyla esnek mesaiyle, o da yetmiyorsa vardiyalı çalışmayla büyük ve kapalı işyerlerinde kalabalıklaşmayı önlemek gerekiyor.

Toplu taşıma araçları: Burada kalabalığı önlemenin tek yolu kademeli mesai uygulaması.

Kapalı mitingler ve toplantılar: Bu mitingler büyük bulaşa neden oluyor. Bu tarz organizasyonlara, toplantılara, mitinglere kesinlikle izin verilmemeli diye yazın başından beri söylüyorum. Bu şekilde bir mücadele olmaz zaten yani bunların devam ediyor olması mücadele etmediğimizi gösteriyor. Bu tür toplanmaların engellenmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 11:44

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER