banner368

Grip aşısı nasıl yapılacak?

Türkiye'de önceki yıllarda ekim ayında grip mevsimi başlamadan vurulan 'grip aşısı' bu yıl Covid-19 nedeniyle çok daha büyük önem taşıyor. Grip aşısının Türkiye’ye geldiğinin ve aile hekimlerince yapılacağının duyurulmasıyla özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar aile hekimlerine koştu. 

Grip aşısı nasıl yapılacak?

Son günlerde grip aşısı konusu gündemde. Covit-19 salgını nedeniyle grip aşısına her yıl olduğundan daha fazla talep var.

Aşının eczanelere gelmesi ve yapılması arasında da bir süreç var.
Vatandaşların grip aşısı konusunda soru yağmuruna tuttuğu Eczacı Şakir Şen, bu süreci sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla şöyle anlattı:

e-Nabız’a girerek grip aşısı yapılabilecekler arasında mısın, öğren.

Aşı yapılabileceklerden birisi de siz iseniz sevinecek mi yoksa üzülecek misiniz bir karar verin. "Hemen aşımı yaptırayım" diye harekete geçmeyin. Çünkü eczanelerde aşı yok.

Kişi 65 yaş üstü veya kronik bir rahatsızlığı varsa doktor reçete yazacak.

Eczane reçeteyi sisteme kaydedecek.

Eczane, ecza deposuna kaydedilmiş grip aşısı için başvuruda bulunacak. Önce ecza depolarına, oradan da eczanelere aşı gelecek. Bu durumda kulağınız televizyon ekranında, gözünüz de eczanelerde olsun. Gözünüz ve kulağınız aşı gelişini doğruluyorsa, aile hekiminize giderek aşınızı yazdırın.

Eczane aşıyı sadece doktor reçetesine göre alabileceği için, eczanelerden doktor reçetesi dışında grip aşısı satışı yapılamayacak.

Eczaneye gelerek reçetenizi verin.

Reçeteniz eczane programına işlendikten sonra eczacı, ecza deposundan işlenen reçete kadar aşı isteyecek.

Ecza deposu aşıyı eczaneye gönderecek.

Eczaneden alınan aşı ile aile hekiminize giderek aşınızı yaptırabilirsiniz.

Geçmiş olsun. Hastalarımıza acil şifalar diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 17:43

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER