Grip aşısı olabilecekler e-Nabız'a yüklendi

Grip aşısı alabilecekler e-Nabız sistemlerine yüklendi...

Grip aşısı olabilecekler e-Nabız'a yüklendi

Koronavirüs salgını nedeniyle talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Grip aşısı için eczanelerde yapılan listeler iptal edildi. Grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek. Artık renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü.

AŞININ FİYATI

Aşı fiyatı 72.64 lira olarak duyuruldu.

Grip aşılarının nasıl bir yol izlenerek yapılacağını duyuran Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür" denildi. Aşının belirlenen risk gruplarının ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde yapılmasının öngörüldüğü bildirildi.

AİLE HEKİMLERİ YAZACAK

Edinilen bilgilere göre, ilk turda gelen aşıların reçete sisteminden işlenerek Aile Sağlığı Merkezi’nde aile hekimleri tarafından yazılan reçeteler ile Sağlık Bakanlığı’nın e-nabız sisteminde uygun görülen kişilere eczaneler tarafından verilecek.

RİSK PUANLAMASI

Bu puanlama aşılama için değil hastalık için getirildiğinden kimlerin yüksek riskli olduğu ile ilgili birçok tartışmaya yol açacağı belirtiliyor.

0: Risk Yok

1-2 puan: Hafif Risk

3-4 puan: Orta Risk

5 ve üzeri: Yüksek Risk

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 18:08

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER