Haksızlık varsa biz yokuz!

Aile hekimleri iş bıraktı! Uygulamaya konulan hasta kabul etmeme kararına Karasu’daki 20 aile hekiminden 19’unun katıldığı belirtiliyor.

Haksızlık varsa biz yokuz!

BUGÜN TÜM AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ KAPALI OLACAK

Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) aile hekimlerinin, 1 Temmuz'da uygulamaya konulan "Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği" nedeniyle bugün iş bıraktı. AHEF’ten yapılan açıklamada "Bu yönetmeliğin bir an önce geri çekilmesini istiyoruz. Geri çekilmediği sürece bu eylem takvimi devam edecek ve bunun sorumlusu Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı olacaktır" denildi.

Aile Hekimleri Federasyonu tarafından uygulamaya konulan hasta kabul etmeme kararına Karasu’daki 20 aile hekiminden 19’unun katıldığı belirtiliyor.

RANDEVULAR BAŞKA GÜNE VEYA HASTANEYE

AHEF açıklamasında şu görüşlere yer verildi;

"26 Temmuz’da başlayan, Aile Hekimleri Federasyonu’yla birlikte birçok STK’nın katıldığı eylem takvimi şu anda ilerliyor ve 16 Ağustos’ta (bugün) bir günlük bir iş bırakma yapılacak, tüm aile sağlığı merkezleri kapalı olacak. Şu anda aşı randevularını ona göre ayarlıyoruz ve o günde randevu açılmamasını sağlamaya çalışıyoruz. O güne randevu alan vatandaşımızı başka bir güne ya da başka bir hastaneye yönlendiriyoruz.”

“SORUMLU BAKANLIK”

“Aile hekimlerini bu duruma getiren, aile hekimlerinin bu kararı almasına sebep olan ve iş bırakmaya kadar götüren sebep, Cumhurbaşkanlığı’nda onaylanan Sözleşme Ödeme Yönetmeliği’nin bütün sorunların üstüne tuz biber olmasıdır. Bu noktada sorumlu kim diye soracak olursak; sorumlu, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’dır. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kesinlikle aile hekimlerini ve aile sağlığı çalışanlarını dinlemeden bir ceza yönetmeliği yayınladı ve ceza yönetmeliği yayınlandığından beri aile hekimleri çok huzursuz. Çünkü iş güvencesi yok edildi, sürekli cezadan bahseden bir yönetmelik var karşımızda ve hak kayıpları var.”

"YÖNETMELİK GERİ ÇEKİLMEZSE EYLEM DEVAM EDECEK"

“Bu yönetmeliğin bir an önce geri çekilmesini istiyoruz. Geri çekilmediği sürece bu eylem takvimi devam edecek ve bunun sorumlusu Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı olacaktır. Aile hekimleri canla başla çalışmaya devam edecek. Ancak haklarını da aramayı bırakmayacak. Şu ana kadar 80 milyon aşı yapıldı ve bunun en az 45 milyonu aile sağlığı merkezlerinde yapıldı. Aşı yapmaya da bir taraftan devam edeceğiz.”

" BİZİ DE ANLAYIN"

Buradan halkımıza çağrımız, aşı olmaya devam etsinler ama bizi de anlasınlar. Çünkü üç senedir anlattığımız hiçbir şey yerine getirilmedi ve büyük haksızlıklara uğradık, haksızlıklara uğramaya da devam ediyoruz."

Aile Hekimliği Federasyonu’nun 26 Temmuz'da başlayan eylem takvimindeki güncel verileri paylaştığı turkuaz tabloya göre 15 Ağustos itibariyle iş bırakma eylemine katılmaya karar veren aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı sayısı 5 bin 89 olarak belirlendi. 2 bin 885 aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ise istifa dilekçesi vereceklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2021, 16:48

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
sabri reyiz
sabri reyiz - 2 ay Önce

Tatilcileri geçtim, yazlıkçıları bile muayene etmeyen hekimleri de kınayalım. 11.00 den sonra gelin, olmadı saat 16.00 dan sonra gelin, diyerek hasta muyenesinden kaçınan ASM hekimlerinin istifalarını bekliyorum. Bakalım kurumları dışında kimi muayene edebilecekler?

SIRADAKİ HABER