Harward’ın Türk tıp hocasından önemli uyarı: Acilen üçüncü doz!

ABD’nin Boston kentinde bulunan Harward Üniversitesi tıp profesörü Gökhan Hotamışlıgil Sinovac aşısının yeni tip varyantlara karşı daha fazla zafiyet gösterdiğini belirterek, “İki kez bu aşıyı yaptıranlar acilen üçüncü doz olarak mRNA aşılarından birini olmaları gerekiyor” uyarısında bulundu.

Harward’ın Türk tıp hocasından önemli uyarı: Acilen üçüncü doz!

   Cumhuriyet Gazetesi’nden İpek Özbey’e konuşan Gökhan Hotamışlıgil, aşı karşıtı kampanyalara da dikkat çekerek, bu tutumun salgının kendisi kadar vahim bir durum olduğuna işaret etti ve “Bu davranış her yerde kamu sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştı. Büyük yanlışlıklar çok da ustaca sunuluyor” dedi.

   Topluma yönelik olarak tedbirleri gevşetici algılar yaratılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Hotamışlıgil şu öneride bulundu: “Toplumun yüzde 70’i aşılanma düzeyine ulaşana kadar tedbirli tarafta olmak. Sonbaharın ilk aylarına kadar maske takmaya devam. İç mekânları dikkatli kullanmalıyız.”

mRNA AŞISI NEDİR?

   Koronavirüs'ten korunmak amacıyla Covid-19 aşısı vurdurma aşamasında olan kişilerin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Literatürde “mesajcı RNA” (ribonükleik asit), DNA’dan üretilen bir biyomolekül olarak biliniyor. mRNA aşılarında geleneksel aşılardan farklı olarak zayıflatılmış patojen yerine vücuda virüsün bir proteininin mRNA’sı veriliyor. Böylece bağışıklık sisteminin virüs olmadan harekete geçmesi ve virüse karşı antikor üretmesi hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 14:17

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeşim Ongun
Yeşim Ongun - 4 ay Önce

Harvard V harfi yazılır, W ile yazılmaz

SIRADAKİ HABER