Hastanede 'Herkes için uzun yaşam' etkinliği

Karasu Devlet Hastanesi 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası nedeniyle hastanede etkinlik düzenledi. Başhekim Akyol, ‘’Halkımızın özellikle aşılar hakkında doğru bilgi edinme hakkı olduğuna inanıyor ve Dünya Aşılama Haftası vasıtasıyla da bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz’’ dedi.

Hastanede 'Herkes için uzun yaşam' etkinliği

Hastanede 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası nedeniyle açılan stantta hasta ve hasta yakınlarına, hastane personeline ve minik misafirlere bilgilendirmeler yapılarak, bağışıklamanın önemi vurgulandı.

Her çocuğun aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunma ihtiyacının ve hakkının olduğu konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte ‘’Herkes için Uzun Yaşam’’ sloganı ile katılımcılara bilgilendirmeler yapıldı. Çocuklara hediyeler verildi ve aşı ile ilgili düşünceleri paylaşıldı.

13 HASTALIĞA KARŞI AŞI

Hastane yönetimi tarafından yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi; ‘’Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında çocukluk çağı aşılama takviminde 13 hastalığa karşı aşı uygulaması yapılmaktadır. Aşılama kapsayıcılık hızlarının gittikçe yükselmesine bağlı olarak aşı ile korunabilir hastalıkların hastalık ve ölüm hızlarında belirgin düşüşler sağlanmıştır.

Ülkemizde rutin çocukluk dönemi aşılama çalışmalarına ek olarak, belirlenmiş tüm yaşlardaki risk gruplarına yönelik aşılama hizmeti verilmektedir.

Aşılama takvimimiz Bağışıklama Bilimsel Danışma Kurulu'nun tavsiyeleri ve dünyadaki bilimsel gelişmeler takip edilerek oluşturulmaktadır. Aşılar, ülkemizdeki tüm çocuklarımıza ve risk grubunda olan erişkinlere ücretsiz olarak uygulanmaktadır.’’

‘HALKIMIZIN AŞILAR HAKKINDA DOĞRU BİLGİ EDİNME HAKKI OLDUĞUNA İNANIYORUZ’

Hastane Başhekimi Celalettin Akyol da stant faaliyetlerine katılarak; ‘’Aşılar, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için öncelik verilmesi, ertelenmemesi gereken temel bir sağlık hizmetidir. Halkımızın özellikle aşılar hakkında doğru bilgi edinme hakkı olduğuna inanıyor ve Dünya Aşılama Haftası vasıtasıyla da bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2022, 13:51

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER