Hastanede o hastalar unutulmadı

Karasu Devlet Hastanesi'nde 9 Mayıs Dünya Çölyak Farkındalık Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Bilgilendirmelerin yapıldığı programda Çölyak hastalarına uygun ikramlıklar da dağıtıldı.

Hastanede o hastalar unutulmadı

Hastanede 9 Mayıs Dünya Çölyak Farkındalık Günü nedeniyle açılan stantta hasta ve hasta yakınlarına, hastane personeline ve çocuklara Çölyak Hastalığı hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Bu hastalığa dikkat çekmek için yapılan etkinlikte Çölyak hastalarına uygun ikramlıklar da dağıtıldı.

BAŞHEKİM AKYOL BİLGİ VERDİ

Hastane Başhekimi Celalettin Akyol etkinlikte önce hastalık hakkında kısaca bilgi verdi. ''Çölyak Hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus (tüysü oluşumlar) denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan Gluten isimli bir protein neden olmaktadır. Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Ailevi kalıtım söz konusudur. Hastalık yaşamının her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Çölyak hastalığının literatürde; çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılıkta ortaya çıktığı görülmüştür. Dünya üzerinde her 100 kişiden 1 kişinin Çölyak Hastası olduğu bilinmektedir'' diyen Başhekim Akyol, stant faaliyetlerine katılarak; Çölyak hastalığı hakkında farkındalığın arttırılmasının, hastalığın tanınması, hastalarının  günümüzde psikososyal açıdan yaşadığı zorlukların azaltılması, ürünlere ulaşılabilirliğin artması konusunda faydalı olabileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 18:28

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER