İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı: Aşı olmayan bunları yapamayacak

Tam aşılı olmayan kişilerin toplu etkinliklere girişlerinde ve şehirlerarası seyahatlerinde negatif PCR testi uygulaması 6 Eylül’de başlıyor.

İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı: Aşı olmayan bunları yapamayacak

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine yeni tip Koronavirüs'e (Covid-19) karşı aşılanmayanları ilgilendiren 'PCR testi zorunluluğu'na ilişkin genelge gönderdi. Buna göre 6 Eylül'den itibaren tam aşılı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşlar için, toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu olacak. Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin de şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi bulundurma zorunluluğu bulunacak.

KARAR KABİNE TOPLANTISINDA ALINDI

Bakanlık, dün kabine toplantısında alınan 'zorunlu PCR testi' kararına ilişkin genelgesini 81 il valiliğine gönderdi. Genelgede, kabine toplantısındaki kararlara göre alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

"Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecek. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek.

HES KODUNA BAKILACAK

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI DAHİL

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

‘TOKALAŞMA VE SARILMA OLMASIN’

Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak."

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 15:23

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER