banner388
banner400

Kafe ve restoranlara izin çıktı

banner403

Beştepe'de gerçekleşen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de gerçekleşen kabine toplantısının ardından tüm Türkiye’de kafe ve restoranların yüzde 50 kapasite ile çalışabileceğini bildirdi. Sakarya'nın da aralarında bulunduğu yüksek riskli illerde cumartesi de sokağa çıkma yasağı geri geldi. Ramazanda ise kafe ve restoranlar paket servisi yapabilecek

Kafe ve restoranlara izin çıktı
banner399

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de düzenlenen ve 3,5 saat süren toplantının ardından kameraların karşısına geçti ve "Şartların el verdiği her durumda normalleşme adımlarını atarak kısıtlamalardan bunalan milletimize nefes aldırmaya, sıkıntı yaşayan esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

YÜZDE 50/ KAPASİTEYLE AÇMA İZNİ

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Özellikle salgının tedbirleri hususunda herkesin polisi kendi vicdanı ve aklı olmak mecburiyetindedir. Vaka, hasta ve vefat sayılarının artması, bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyona ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka, hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek.”

CUMARTESİ DE YASAK KAPSAMINDA

“Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir. Vaka, hasta ve ölüm sayılarını insani ve ticari ilişkilerde olduğumuz ülkelerden hızlı düşüremezsek küresel normalleşmenin gerisinde kalırız. Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek. Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır."

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 09:33

Cihan Ersöz

YORUM EKLE

banner391

banner390