banner272

Kimileri korkusuz ama rakamlar korkutucu!

  Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranlarını açıkladı. Buna göre ülke genelinde yoğun bakım doluluk oranında Sakarya üçüncü sırada.

Kimileri korkusuz ama rakamlar korkutucu!

   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de de haziran ayında "Kontrollü Sosyal Hayat" diyerek toplumsal ve çalışma hayatının sürdürülmesine izin veren bir tedbir dönemi başlatıldığını kaydetti.

Kontrollü bir hayat tarzı ile ağır hastalık ve can kayıplarını asgari seviyede tutmanın önemli olduğunu belirten Koca, şöyle konuştu:

"Ancak alışkanlıklarımız, geleneklerimiz ve sosyokültürel yapımız, toplumsal ilişki ve sorumluluklarımızın bizleri 'kontrollü olmayan' bir sosyal hayatla yüz yüze getirdi. Bunun yansımalarını da hemen gördük. Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz, sıkı aile bağları ve sosyal ilişkileriyle öne çıkarken, tedbirlerin göz ardı edildiği ve dolayısıyla vaka artışının yüksek seyretmeye başladığı bölgeler olarak öne çıktı.'' 

   Bakan Koca açıklamasında, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası salgının Türkiye'deki seyrine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bilimsel gelişmelerin salgının sonunun yakın olduğuna işaret ettiğini belirten Bakan Koca, il bazında yoğun bakım yatak doluluk oranlarını paylaştı.

   Koca, açıklamasında, "Yoğun bakım yatak doluluk oranlarımızı görüyoruz. Karşılaştırdığımızda yatak doluluk oranı en fazla olan illerimiz, Bartın yüzde 77,32, Batman yüzde 76,4, Sakarya yüzde 76,33, Ordu yüzde 75,98, Samsun yüzde 75,74, Giresun Yüzde 75,34, Hatay yüzde 74,92. İzmir yüzde 72.5, Ankara yüzde 63.23, İstanbul ise yüzde 59.61 olarak görülüyor" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 12:24

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER