Kış kapıda: Kafalar karışmasın

İşte aradaki farklar...

Kış kapıda: Kafalar karışmasın

 Korona mı yoksa mevsimsel mi?  İşte madde madde bu hastalıklar arasındaki farklar:

   Kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanı Doç. Dr. Denizhan Dizdar, mevsimsel alerji ile Covid-19'un belirtilerinin birbirine benzediğini söyleyerek, iki hastalığın ortak belirtileri de olduğuna dikkat çekti.

BELİRTİLERİ BİRBİRİNE ÇOK BENZİYOR

   Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) belirtileri grip ve mevsimsel alerjiyle benzerlik gösterirken, uzmanlar sonbaharda pek çok kişinin "Grip miyim, Covid-19 mu", "Alerjiye mi yakalandım yoksa koronavirüse mi?" endişesine kapılacağına dikkat çekiyor.

BEKLEMEDEN DOKTORA BAŞVURUN

   ‘’Semptomlar oluşur oluşmaz çok beklemeden doktora başvurun’’ diyen KBB uzmanı Doç. Dr. Denizhan Dizdar, Covid-19 ile bu aylarda görülmeye başlayan mevsimsel alerji arasındaki farkları anlattı.

İşte Dizdar'ın konuyla ilgili yapmış olduğu değerlendirme;

- Mevsimsel alerjik rinit, burnun mevsimsel faktörlere, polenlere, havadaki nem ve sıcaklık değişiklerine bağlı olarak gelişebilen aşırı hassasiyetidir. Mevsimsel alerjik rinitin sonucu olarak burun etlerinin şişmesi, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burunda kaşıntı, geniz akıntısına bağlı olarak sürekli boğaz temizleme hissi ve gıcık şeklinde öksürük görülür.

- Covid-19 enfeksiyonunda da üst solunum yolu enfeksiyonlarının ortak bulguları olan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı görülebilirken; ateş, yaygın vücut kırgınlığı, koku ve tat alma problemleri, solunum sıkıntısı ve balgamlı öksürük vardır. Bu bulgular mevsimsel alerjik rinit hastalarında görülmez, alerjide sadece burun akıntısı, hapşırık mevcuttur.

- Mevsimsel alerjiyi sadece burun semptomları ile geçiren bir hasta için Covid-19 ek bir risk olmayacaktır ancak alerjik astım ve bronşit gibi akciğeri etkileyen durumlar zatürre riskini artırmaktadır ve bu hastalar Covid-19 açısından daha dikkatli olmalıdır.

- Maskenin mevsimsel alerjik rinite karşı bilinen bir koruyuculuğu yoktur. Ancak Covid-19'dan korunmak için maske olmazsa olmazlardandır.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 14:22

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER