Korona tablosu alarm veriyor!

Geçtiğimiz yıl Eylül ayına girerken 1.587 olan vaka sayısı bu yılın aynı günlerinde 22 binlere dayandı.

Korona tablosu alarm veriyor!

   Bulaşma oranı arttıkça mutasyon geçiren koronavirüsün yeni varyantları korku yaratıyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında vakalar günümüze göre 14-15 kat azken ve ölüm sayısı 44’ken kapanma kararı alınmasına rağmen bu yıl ölüm sayısı 252’lere tırmandı; ancak henüz kapanma yönünde bir işaret yok.

   Türk Tabipler Birliği (TTB) , geçtiğimiz yıl Ağustos ayında hasta sayısının 1.857 vefat sayısı 44 olduğunu, bu yıl 31 Ağustos tarihi itibarıyla 21.893 vaka ve 252 vefat yaşanmasına dikkat çekti. TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten tablodaki bu uçurumun Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl bu verileri saklamasından kaynaklandığını öne sürdü.

‘TEK KORUYUCU AŞIDIR’

    Ökten, sonbaharda yeni bir yükseliş beklediklerini, ancak beklenenin erken geldiğini belirterek “Bundan sonra durum daha vahim şekilde gelişebilir. Vefat sayısına baktığımızda durum ortaya çıkıyor. Yoğun bakımda yatanların yüzde 90’ı aşı olmayanlar ve tek doz Sinovac olmak gibi tek doz olanlardan oluşuyor. Aşı bizi ölümden koruyacak tek araç. Mutlaka aşılarımızı eksiksiz yaptıralım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 16:43

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER