Liste çıkarılıyor: Bu aşı gençlere yapılacak

Liste çıkarılıyor: Bu aşı gençlere yapılacak

Koronavirüs salgınının durdurulması ile ilgili planlamalar ‘aşı, toplumsal bağışıklık ve virüsün mutasyona uğraması’ hesaba katılarak yapılıyor. Bulaşmanın önlenmesi için günlük kararlar alınırken orta vadede yapılacak çalışmalar da masaya yatırılıyor. Sağlık Bakanlığı grip aşısından sonra e-Nabız kayıtlarından koronavirüs aşısında öncelik verileceklere ilişkin listeyi de oluşturmaya başladı.

5 MİLYON DOZ GELECEK, 2,5 MİLYON KİŞİ AŞILANACAK

Edinilen bilgilere göre Çin’den getirilecek olan 5 milyon doz aşı, iki doz halinde uygulanacak. Her aşamada 2,5 milyon kişiye aşı yapılacak.

65 YAŞ ÜSTÜNE AŞI YOK

Henüz aşıların bağışıklıklarının ne kadar süreceğine ilişkin net bir bilgi bulunmuyor. Çalışmaların olması gerekenden hızlı tamamlanması nedeniyle zaman zaman aşılarla ilgili tereddüt oluştuğu ancak büyük problemler beklenmediği dile getirildi. Aşının grip aşısından farklı olarak genç ve sağlıklı kişilere yapılacağı belirtildi. Bu aşılar, 65 yaş ütüne yapılmayacak. Aşılar bu yaş grubunda denenmediği için risk alınmayacak. Önceliğin, sağlık personeli, polisler veya insan yoğunluğu bulunan yerlerde görev yapanlar olarak belirleneceği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 11:34

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER