Mevsimlik işçiler taramadan geçiyor, eğitim alıyor

İlçede önümüzdeki günlerde başlayacak fındık hasadı öncesi mevsimlik tarım işçileri gelmeye başladı...

Mevsimlik işçiler taramadan geçiyor, eğitim alıyor
banner189

Fındık hasadı öncesi mevsimlik işçiler sağlık taramasından geçirildi.

İlçede önümüzdeki günlerde başlayacak fındık hasadı öncesi mevsimlik tarım işçileri gelmeye başladı. Bu kapsamda Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, koronavirüs salgınına karşı mevsimlik işçileri sağlık taramasından geçirdi.

İlçeye giriş yapan işçiler çalışmaya başlamadan önce kayıtları alınarak, Covid-19 semptom sorgulaması ve ateş ölçümü yapılıyor.

BİRÇOK KONUDA EĞİTİM

Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde hem tarımsal üretim sürekliliğinin sağlanması hem de tarım işçilerinin bu süreci herhangi bir olumsuzluk yaşamadan atlatabilmesi amacıyla mevsimlik tarım işçilerine yönelik sadece koronavirüs taraması ve eğitimi değil, birçok konuda eğitim veriliyor. Bu kapsamda izlem, denetim, eğitim çalışmaları daha kapsamlı ve tedbirli olarak yürütülüyor.

İŞÇİLER ÇALIŞMA BÖLGELERİNE GİTMEDEN

Tarama çalışmaları işçiler çalışma bölgelerine gitmeden İlçe Sağlık Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştiriliyor.

İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli, işçilere sosyal mesafe kuralı, kapalı ve açık alanlarda maske takmanın önemi, kişisel hijyen, el yıkama ve enfeksiyon kontrol önlemleri konularında eğitim veriyor.

Tarama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin, toplum sağlığı ve mevsimlik tarım işçilerinin sağlığını korumak adına tarama çalışmalarına önem verdiklerini dile getirdi.

POZİTİF ÇIKAN OLURSA

Dr. Özdin şu bilgileri verdi; ‘’Sağlık taraması yapılırken gerek görüldüğünde numune alınıyor. Vaka ile ya da semptomu olan bir kişi ile karşılaşıldığında hastaneye ve ilgili kurumlara yönlendirilerek test yapılması sağlanıyor. Test alınması sağlandıktan sonra pozitif çıkan vaka olursa temaslılar ve en yakın işçi grubu ile ilgili ciddi filyasyon çalışmaları yapılıyor.’’

‘’DUYARLI OLMALARINI BEKLİYORUZ’’

Sağlık sistemi içerisinde koronavirüs salgını ile ilgili verilen mücadeleye vurgu yapan Yavuz Selim Özdin, ‘’Ülke genelinde Bakanlık olarak bu kadar emek verilirken ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüzün personelinin çabaları karşısında insanlarımızdan daha duyarlı olmalarını bekliyoruz’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2020, 14:29

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER