banner379

Müjde: Covid-19’u LED ışınları yok edecek

Türkiye’nin ‘Teknolojik Çözümler Gurusu’ olarak tanıdığı Elektrik Yüksek Mühendisi Ali Akurgal yazdı: “Covid-19 hastalığına neden olan SARS-cov-2 virüsünü etkisiz hale getirebilen birkaç şey var. Bunlardan biri alkol veya sabun, diğeri ozon, üçüncüsü ise UVC ışını…”

Müjde: Covid-19’u LED ışınları yok edecek

Ali Akurgal Herkese Bilim Teknoloji Dergisi’nin son sayısında yer alan makalesinde, insan yaşamını ciddi şekilde tehdit eden ve şu ana kadar yüzbinlerce kişinin ölümüne yol açan covid-19 virüsünü yok etmek için çabalayan bilim insanlarının son çalıştıkları projeyi anlattı.

İÇ YAPISINI BOZUYOR

Makalesinde alkol ve sabunun virüsün koruyucu kabuğunu erittiğini ve bu yolla koruyucusuz kalan virüsün dağıldığını hatırlattı. Ozon ve UVC’nin (Ultraviyole aydınlatma lambası-ışığı) ise doğrudan virüsün iç yapısını (RNA’snı) bozduğunu belirten Akurgal “Ozonu insanların bulunduğu yerde kullanmak, insana vereceği zarar nedeniyle sakıncalı. Ozonla etkisiz kılınmış virüslerin bulunduğu havayı solumadan, bir de ozondan arındırmamız gerek. Pratik değil” dedi.

MUCİZE ÇÖZÜM: IŞIN

Ali Akurgal makalesinde daha sonra özetle şunları dile getirdi:

Ultraviyole (UV-mor ötesi ışınlar) ise, doğrudan göze gelmediğinde zararı olmayan bir ışın. Bunu solaryumlarda bronzlaşmak için kullanıyoruz, ama orada da gözlerimize koruyucu simsiyah gözlük takarak… Buna karşın Türkiye’de üretilip satılan buzdolabı şeklinde içine çektiği havadaki SARS-cov-2 virüslerini UVC ışınları ile etkisiz kılıp tekrar dışarı veren hava temizleme cihazları var. Bir okuyucumuz, endoskopi odasına ve bekleme yerine bu cihazlardan koyarak hastalar arasında bulaşıyı önledi.”

UV, Türkçesiyle “morötesi” ışınlar. Renklerine göre üçe ayrılıyor. Bu renkler gözümüze görünmediği için, bunları dalga boyu ile anıyoruz. UVA 400-320nm boyunca 320-290nm ve UVC 290-200nm. 24 boyundaki ışın dalgalan ise kontrolsüz kullanıldığında sağlığa zarar veren oluşumuna yol açıyor. Dolayısıyla virüse karşı UVC kullanacaksak, bu 240-2 arasında olmalı. Günümüzde ticari olarak satın alabileceğiniz UVC kaynakları lamba şeklinde. Bunun bir LED’i yok. Dolayısıyla maske gibi yüze takılan bir koruyucuya kocaman flüoresan takamayacağımız için virüsten korunmakta UVC ışınlarından yararlanamıyorduk. Ama durum yavaş yavaş değişiyor.

HASTANELERE GİRDİ

LED'lerin hangi dalga boyunda ışın yayacağı, yapıldıkları alaşımın bir sonucu. Seneler boyu mavi renkte LED yapılamamıştı ve bu nedenle TV ekranlarında LCD tekniği kullanılıyordu. Sonra, ikincil ışıma tekniği ile mavi elde edildi ve OLED ekranlar çıktı, arkasından, doğrudan mavi ışıyan alaşım bulundu ve QLED ekranlar çıktı.

Bu konuda deneyim kazanan bilim insanları alüminyum-galyum-nitrit (AlGaN) alaşımı ile 230nm dalga boyunda ışıyan UVC LED geliştirdiler. Başka bir çalışma sonucu elde edilen UVC LED ise KrCI alaşımı ve 222nm’de ışıma sağlıyor. Bunlar hem ozon üretimine neden olan bölgeye yakın, hem de SARS-cov-2 virüsünü etkileyecek dalga boyundan uzakta. Yapılan ölçümlerde, bu virüsün en çok etkilendiği dalga boylarının 265nm civarında olduğu saptanmış.

DOĞAYI KİRLETİYOR DİYORDUK

Şimdilik, virüse en çok etki edebilen ışın kaynağı, 253,7nm dalga boyu ile düşük basınçlı cıva buharlı lambalar. Hastane sterilizasyonunda yaygın kullanımı başlamış. Kim derdi ki, doğayı kirletiyor, sağlığa zararlı cıva içeriyor diye ortadan kaldırmaya çalıştığımız cıva buharlı lambalar, KOVIT-19 salgınında bize yararlı olacak? Elbette cıva buharlı lambaları da maskelerde kullanmanın olanağı yok. Demek ki LED’i bekleyeceğiz. Dünyanın dört bir yanında, SARS-cov-2 üzerinde etkili olabilecek LED keşfetmek için yapılan çalışmalara bakınca, çok beklemeyeceğimiz anlaşılıyor.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER