O bağışlardaki azalmanın: Nedeni pandemi!

Karasu Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi Sorumlusu Hemşire Fatma Takıcı, pandemi dolayısıyla bu yıl bağışta bulunanların sayısında geçen yıla göre büyük azalma yaşandığını söyledi.

O bağışlardaki azalmanın: Nedeni pandemi!

Fatma Takıcı 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası dolayısıyla Karasu Devlet Hastanesi’ndeki organ bağış hareketleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. ‘’2019’da organ bağışı oldukça iyiyken 2020’de pandemi nedeniyle bağışçı sayısı düştü” diyen Takıcı geçtiğimiz yıl 19 olan bağışçı sayısının 2020’de sadece 4 kişi olduğunu bildirdi. Takıcı “Koronavirüs salgını organ bağışı rakamlarını fazlasıyla düşürdü. İsteğimiz tabi ki bu sayının artması’’ diye konuştu.

AKTİF ÇALIŞIYORUZ

Oldukça aktif çalıştıklarını fakat pandemi döneminde çalışmalarının sekteye uğradığını belirten Fatma Takıcı, ‘’Sadece pandemiyi düşünüyoruz şu anda ama 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle farkındalık için çalışmalarımızı ve eğitimlerimizi yaptık. Çalışanlarımıza mesajlar gönderdik. Web sayfamıza koyduk. Organ bağışında bulunmak isteyenler hastanemizden bilgi alabilirler’’ dedi. Takıcı bağışta bulunmak isteyenlerin 0 264 718 1143 numaralı telefondan dâhili 1342 numarayı arayabileceklerini söyledi.

İLK BAĞIŞ 16 YIL ÖNCE

Karasu Haber Gazetesi’nin arşivinde bulunan bir habere göre yakın geçmişte yaşanan ilk bağış 7 Aralık 2004 yılında gerçekleşmiş. Kocaali Selahiye Mahallesi’nden Ender Candan ve Çobansayvant Maahallesi’nden Bayram Yıldız, dönemin Hastane Başhekimi Op Dr. Şenol Ergüney’e başvurarak organ bağış sözleşmesi imzaladılar. Örnek bir davranış sergileyen bağışçılardan Ender Candan TRT-1’de izlediği bir programdan etkilendiğini ve komşu mahalleden arkadaşı Bayram Yıldız’ı da bağışa ikna ettiğini söyledi. Haberde, Candan ve Yıldız’ın sağlıklı her yurttaşa bağışta bulunma çağrısı yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 18:21

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER