Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in hedefi kanser aşısı

Almanya’da yaşayan ve coronavirüs aşısını bulan iki Türk bilim insanı Özlem Türeci ve Uğur Şahin bu kez de Skleroz tedavisi için büyük bir umut ışığı yaktılar. Karı koca çiftin bir sonraki hedefi ise aynı teknoloji ile kanser aşısını geliştirmek.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in hedefi kanser aşısı

Yıllardır mRNA teknolojisi üzerinde çalışıp ilk büyük başarılarını BioNtech aşısını geliştirerek ve yüzde 95’in üzerinde etkinliği ile dünya çapında olay yaratan, COVİT-19’a karşı ilk aşıyı bulan Özlem Türeci ve Uğur Şahin ikilisi, şimdi de otoimmün hastalıklarının tedavisi için yine aynı mRNA teknolojisi ile geliştirdikleri başka bir aşıyı Multupu Skelorzlu fare modelinde başarıyla test ettiler.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN AŞIRI ÇALIŞMASI

Konuyla ilgili olarak Herkese Bilim ve Teknoloji Dergisi’nin 15 Ocak 2021 tarih ve 251’nci sayısında bir yazı kaleme alan gazeteci Orhan Bursalı, otoimmün hastalıkların bağışıklık sistemindeki aşırı çalışma sonrası ortaya çıktığına işaret ediyor. Buna göre bağışıklık sistemimiz kendi dokularımızı yabancı bir düşman olarak algılıyor ve bağışıklık sistemi hücreleri bu dokulara saldırarak hastalık yapıcı derecede hasar veriyor. Multupi skleroz (MS), iltihaplı romatizma, crohn hastalığı ve ülseratif kolit bağırsak hastalıkları, polinöropati, sedef hastalığı, hashimoto tiroidi gibi hastalıklar otoimmün hastalıkları arasında sayılıyor.

TÜRECİ-ŞAHİN-ÖZTÜRK-DİKEN ÇİFTİ

Konu ile ilgili Science yayımlanan orijinal makalenin başyazarı Prof. Dr. Uğur Şahin. Eşi Özlem Türeci ile Alman üniversitelerinde ve BinTech’te araştırmacı Almanların yanı sıra, Türk kökenli diğer araştırmacılar Özlem Akıllı Öztürk, Mustafa Diken ve Elif Diken de bulunuyor.

ADIM ADIM KANSER AŞISINA

Türk asıllı bilim insanlarının buluşu COVİD-19 aşısından sonra mRNA teknolojisiyle otoimmün hastalıkların da aşıyla tedavi edilebileceğine ilişkin bu önemli başarı dünya çapında büyük yankı yarattı. mRNA teknolojisi ile aşı tasarımının hızlı yapılabilmesi, aynı teknolojiyle kanser aşısı geliştirmek için yıllardır sürdürülen çalışmalar için de büyük bir umut yarattı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 13:14

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER