banner379

Pandemi Sakarya'da nasıl biter

Pandemide bölgede nüfus başına düşen vaka oranında başı çekmeye devam ediyoruz.

Pandemi Sakarya'da nasıl biter

Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı son verilerde tüm Marmara bölgesi kızarırken, Sakarya'da vaka sayısı artarak günlük 200'ü aştı.

Geçen hafta denetimlerle bu rakam aşağıyla çekilmeye çalışıldı ama durum ortada...

Peki, çarşı-pazarda denetim yaparak virüsün yayılımını engellemek mümkün mü?

Bence değil.

Başka tedbirler de almak lazım.

DİĞER İLLER NE YAPTI?

Bunun için mavide ve sarıda kalmayı başaran illerin neler yaptığına baktım biraz...

Sonrasında Sakarya'da yapılabilecekler listesi hazırladım:

1- Sorunu halının altını süpürmek yerine, sorunu tam boyutlarıyla görmek için test sayısını arttırmanın yolları aranmalı. Vaka sayısını az göstermek için daha az test, yarın yeni tsunamilere neden olur. Bu yüzden mümkün olduğunca çok daha fazla test yapmak gerekir.

2-Belirtiler nedeniyle hastaneye test için gelen hastanın semptomları fazla ve virüs şüphesi yüksek ise onu eve toplu taşıma araçlarıyla değil, bu konu için tahsis edilmiş özel araçarla göndermeliyiz.

3-Test sonuçlarının daha hızlı alınabilmesi için test merkezi mutlaka güçlendirilmesi gerekir. Aylardır yeni test makineleri alınmasını öneriyorum. Ama hala Sakarya'da test için yeterli makine ne yazık ki yok. Pozitif vakaların erken tespiti, erken müdahaleyi, şahsın daha erken izole edilmesini sağlar. Bu da virüsün yayılımını azaltır.

4-Test hızı kadar filyasyon ekibinin hızı da çok önemli. Bu noktada Sakarya'da filyasyon ekiplerinin Sağlık teşkilatı dışındaki kamu imkânlarıyla güçlendirilmesi gerekir. Bazı illerde kamunun araç ve personel imkânları Sağlık Müdürlüğü emrine tahsis edilmiş bu da, müdahale süresini çok kısaltmıştır.

5- Eskişehir'de 60 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan herkese evde satürasyon takibi yapıldı. Evlerine giderek kanlarındaki oksijen oranları ölçüldü. Düşme gösterenler hastaneye alındı. Satürasyon takibi yapılıyor halen. Bu insanların yoğun bakıma düşmesini de engelliyor. Sakarya'da benzer bir çalışma yapılabilir.

6- Pozitif vakaların aranarak semptomları az ağırlaşanlar hemen hastaneye yatırılmalı. Bu hastanelerde yoğun bakıma gerek kalmadan insanların iyileşmesini sağlayacak.

7- Yine Eskişehir'den bir örnek çalışma. Ölen hastalar her gün tek tek incelendi. Atlanmış bir şey var mı diye? Yanlış bir şey yapılmış mı? Sağlık Müdürlüğü filyasyondan başlayarak vefat edenlerin aşama aşama takibi yapıldı. Kişi ne zaman test vermiş, kaçta çıkmış, filyasyon ne zaman yapılmış. Temaslıların takibi yapılmış mı, ilaçların kontrolü ve ilaçlarını kullanmış mı? Bu tür bir sıkı takip sistemi Sakarya'da da kurulabilir.

8- İşyerlerinde varsa örgütlü sendikalarla işbirliğine giderek pandemi tedbirleri çok sıkı bir şekilde denetlenmeli. OSGB'ler servislerden başlayarak, eve dönene kadar çalışanların her anında aktif bir denetim üstlenmeli. İşverenlerin mola ve yemek yerleriyle üretim bantlarında gerekli maske-mesafe ve hijyen tedbirlerini alıp almadığı kontrol edilmeli.

9- Denetimlerle halkın tedbirlere uymasını sağlamak gibi bir çalışmanın yanında, halkın gönüllü olarak tedbirlere uyması için halkla ilişkiler çalışması yapılmalı. Yönetici konumunda olan herkes her hareketleriyle topluma örnek olmalı.

10- AFAD ve Gençlik Spor'un hiç de aciliyeti olmayan, müdürlerinin tamamen şova yönelik ve kalabalıklara neden olan etkinleri derhal sonlandırılmalıdır.

11- Pandeminin ilk döneminde semptom göstermeyen pozitif vakaların yurtlarda karantina altında tutulması çok doğru bir çözümdü. Bu kırmızılık bitene kadar yeniden aynı formül gündeme alınmalı, tespit edilen pozitif vakaların belki hepsi değil ama evi izolasyona uygun olmayanlar yurtlarda karantina altına alınmalı.

FARKLI YOLLAR

Bu tür tedbirler için sarı ve mavi kategoride bulunan iller taranarak çok daha farklı çözüm yolları da bulunabilir...

Ben bir kaç saatlik bir çalışmayla yukarıdaki önerileri geliştirdim.

Bu işin uzmanları, çok daha yararlı formüller bulabilir...

Ama başta da dediğim gibi sorunu halının altına süpürmek en tehlikelisi...

Çözüm için sorunu bütünüyle tespit edip ona göre hareket etmeliyiz...

Bu yukarıda yazdıklarım yetkililer içindi.

Biz vatandaşlara düşen ise tedbirlere uymak...

Tedbirlere hep birlikte tedbirlere uyarak korona virüsü yenebiliriz...

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 17:23

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER