Pazar yerlerinde sigara içmek yasaklandı!

Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu kararınca pazar yerlerinde denetimlerin artacağını, tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesine yasak getirdi. Yasak kararı kaldırımları da kapsıyor. Vali Çetin Oktay Kaldırım kararı sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı paylaşımla duyurdu.

Pazar yerlerinde sigara içmek yasaklandı!

RİSKİ YÖNETEBİLMEK İÇİN

   Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında toplanarak yeni koronavirüs tedbirleri hakkında bir dizi karar aldı. Vali Kaldırım, koronavirüs ile mücadele kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yeni bir dizi tedbirler alındığını duyurdu. Alınan kararlar, halk pazarlarında salgın tedbirlerini kapsıyor. Vali Kaldırım, şehir genelindeki tüm pazar yerlerinde koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek ve sigara, tütün ve tütün mamullerini kullanmak maksadıyla maskenin indirilmesini önlemek amacıyla tütün mamullerinin tüketiminin yasaklanması ve maske takmayan vatandaşların pazar yerlerine alınmayacağını söyledi.

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

   Sosyal medya üzerinden konu ile ilgili açıklama yapan Vali Kaldırım, "İl Hıfzıssıhha Kurulunda aldığımız karar gereğince tüm pazar yerlerinde;  girişlerin denetimli yapılmasına, giriş ve çıkışların ayrı tutulmasına, maske takmayanların alınmamasına, Vatandaşların sigara, tütün ve tütün mamullerini tüketmesinin yasaklanmasına, karar verilmiştir" dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

   İl Hıfzıssıhha karaları şöyle:

“1- İlimizde 12.11.2020 tarihi itibariyle tüm pazar yerlerinde vatandaşların sigara, tütün ve tütün mamullerinin tüketmesinin yasaklanmasına,

2- Pazar yerlerine girişlerin denetimli ve kontrollü yapılmasına, giriş ve çıkışların ayrı olacak şekilde düzenlenmesine, maskesi olmayanların bu alanlara sokulmamasına, ateş ölçer ile rutin kontrol yapılmasına, tüm bu denetimlerin zabıta ve kolluk marifetiyle yapılmasına,

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.”

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER