Şakir Şen'in önergesi Muş'ta yankı buldu: O kuralı ihlal edene adli takip kararı

Muş'ta korona virüsü nedeniyle cadde, sokak, meydan, park ve bahçe gibi kamunun ortak kullanımına açık alanlarda sigara ve benzeri tütün ürünlerin kullanımı yasaklandı. Aynı Karar Karasu Belediye Meclisi’nde da alınmış, Şakir Şen’in önergesi para cezası verilmesi ile sınırlı tutulmuştu.

Şakir Şen'in önergesi Muş'ta yankı buldu: O kuralı ihlal edene adli takip kararı
banner189

CHP’li Karasu Belediye Meclisi Üyesi Ecz. Şakir Şen’in Ağustos ayı olağan toplantısında meclise sunduğu ve Eylül ayında son şekli verilerek karara bağlanan pandemiye karşı önlem amaçlı önergesinin benzeri, Muş İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nca bir adım ileriye taşındı. Karasu’da izmarit atanlar için para cezası kararı alınırken Muş’ta ise bir adım ileriye gidilerek para cezasının yanı sıra adli işlem uygulaması başlatılacağı duyuruldu.

İŞTE O KARAR

Muş İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı şöyle:

"İlimizde, cadde, sokak, meydan, park ve bahçe gibi kamunun ortak kullanımına açık alanlarda sigara ve benzeri tütün ürünlerin kullanımı yasaklanmıştır. Gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararına varılmıştır."

ŞEN: YERİNDE BİR UYGULAMA

Ağustos ayında verdiği önergeyle konuyu Belediye Meclisi’nin gündeme taşıyan CHP’li üye Ecz. Şakir Şen, Muş’ta alınan kararla ilgili değerlendirmelerdi bulundu. Dünyanın pandemi ile mücadele ettiği günümüzde, cadde ve sokaklara atılan izmaritlerin virüs bulaştırma riski taşıdığını belirten Şen şunları söyledi:

“Yere atılan maskenin virüs bulaştırma kapasitesi ikiyse izmaritin yirmi kabul edilmesi lazım. Benim önergem, izmarit atanlara ceza bir yana söz konusu alanlarda sigara içmenin tamamen yasaklanması amaçlıydı. Meclis bunu yürürlükte bulunan ilgili para cezası uygulaması ile sınırlı tuttu. Muş’ta alınan kararı çok yerinde. Bizim vatandaşımız cezaların uygulanıp uygulanmadığına bakar. Uygulandığını görürse yasaklara mutlaka uyar.”

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER