Türeci ve Şahin: Paniğe gerek yok!

Tüm dünyayı alarma geçiren Koronavirüsün yeni varyantı Omicron konusunda ferahlatıcı açıklama, Covid-19 aşısını geliştiren BioNTech şirketinin kurucuları Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den geldi...

Türeci ve Şahin: Paniğe gerek yok!

   25. Aydın Doğan Vakfı ödülünü aldıkları törende gazetecilere konuşan Türeci ve Şahin Çifti "Yeni Omicron varyant nedeniyle herhangi bir korku duymaya gerek yok. Panik gereksiz. Varyantın çok farklı mutasyonları olduğunu biliyoruz. Aşının bu varyanta daha az etki sağladığını ama ağır hastalıktan da koruduğunu biliyoruz" açıklamasında bulundular. Başarıları dünyada takdirle karşılanan iki Türk bilim insanı, Omicron varyantı hakkında iki hafta sonra genel verileri topladıktan sonra kesin bir sonuca varabileceklerine dikkati çektiler.

SORUN AŞI OLMAMAK

T24’te yer alan habere göre Almanya'da aşı olmayanların oranının yetişkinler arasında yüzde 15-20 arasında seyrediyor olmasından dolayı salgının üstesinden gelinemediğini anlatan Uğur Şahin, "Bulaşma oranı ve hastalık vaka sayısı, aşı olmayanlar arasında artış gösterdi. Vaka sayıları aşı olmayanlar arasında aşı olanlara kıyaslandığında 8 kat daha fazla. Aşı oranıyla kıyaslandığında yoğun bakıma alınma oranı da 8 kat daha fazla. Hatırlatma dozu gerekli. Özelikle belli bir yaş grubu için. Genel olarak nüfusun tamamı için 3. dozun gerekli olduğunu söylüyoruz. 20 kat daha koruma sağlıyor. Üçüncü doz ile yüzde 97 koruma sağlanıyor. Omicron'dan bağımsız olarak üçüncü dozu en kısa zamanda olmayı tavsiye ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

GEREKSİZ SOSYALLEŞMEYE ARA

Çeşitli ülkelerde bilim insanlarının Koronavirüs’ün yeni varyantı Omicron karşısında insanları nasıl davranması gerektiğine dair açıklamaları da sürüyor. Britanya’da Omicron varyantı karşısında bilim insanları ve sağlık yetkilileri, insanların “gerekli olmayan sosyalleşmelerden” kaçınması gerektiğine dikkat çektikleri belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 13:54

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER