banner379

Vaka sayısı 1 milyonu aşınca… İngiltere’de karantina kararı

Son birkaç gündür tespit edilen 21 bin 915 vakayla birlikte Birleşik Krallık'ta vaka sayısı 1 milyonu aştı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede 5 Kasım tarihinden 2 Aralık’a kadar sürecek olan 1 aylık ulusal çapta sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. İngiltere’den önce Fransa ve Avusturya da benzer bir karar almıştı.

Vaka sayısı 1 milyonu aşınca… İngiltere’de karantina kararı

   Avrupa ülkeleri corona virüsü salgının etkisini arttırması ile yeniden karantina tedbirlerini uygulamaya başladı. Sözcü Gazetesi’nin haberine göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, ülke genelinde artan vakalar nedeni ile 5 Kasım'dan 2 Aralık tarihine kadar sürecek olan 4 haftalık ulusal çapta sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini duyurdu.

ÖLÜMLER ARTTI

   İngiltere’de uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile okullar dışındaki tüm perakende mağazaları, restoranlar, barlar ve hizmet sektöründeki diğer işletmeler bir ay boyunca kapatılacak.

   Yerel kısıtlamaların işe yaramadığını kabul ettiğini dile getiren Johnson, ölüm oranının Nisan ayından daha fazla olduğunu aktardı. Başbakan Johnson, hastaneye yatışlardaki artış nedeniyle “Doğa karşısında alçak gönüllü olmalıyız” dedi.

   Johnson, Avrupa’nın büyük bir bölümünde olduğu gibi İngiltere’de de ulusal kısıtlamaların yeniden uygulanması gerektiğini aktarırken, “Harekete geçmezsek, bu ülkede ölüm vakalarının birkaç bin rakamlarla arttığını görebiliriz” dedi.

   Diğer taraftan Fransa ve Avusturya’nın da vaka artışları nedeniyle sokağa çıkma yasağı aldığı belirtiliyor.

MAAŞ DESTEĞİ ARALIK’A KADAR UZATILDI

5 Kasım'dan itibaren vatandaşların eğitim, çalışma, egzersiz, temel ihtiyaçlar ve tıbbi nedenler dışında dışarı çıkmaması gerektiğine vurgu yapan Johnson, perakende mağazaları ile paket servis yapmayan bar, restoran, eğlence merkezleri gibi işletmelerin kapalı kalması gerektiğini belirtti. Johnson, hükümetin verdiği maaş desteği programının Aralık ayına kadar uzatıldığını açıkladı.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER