banner469

Virüs adres sormuyor… Fakülte Dekanı ailece koronavirüse yakalandı!

Korona virüsle mücadelede önemli noktalardan biri olan İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tıp Fakültesi'nin Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’in Covid-19 testi pozitif çıktı. Tükek, “Aşılıydık endişeye kapılmadık” dedi.

Virüs adres sormuyor…  Fakülte Dekanı ailece koronavirüse yakalandı!

   Aşılı oldukları için süreci hafif geçirdiklerini anlatan Tükek, “Testlerimiz pozitif çıktı. Eşim de 4 aşılıydı, oğlum 2 kez aşı yaptırmıştı. Dolayısıyla herhangi bir endişeye kapılmadık. Aşılı olduğumuz için hastalığı sadece bir üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde geçiriyoruz. Pandemi sırasında söylemek istediğimiz tablo tam da buydu, bir kişinin vücudunda eğer yeteri kadar antikor seviyesi bulunursa hastalık o kişide bizim korktuğumuz ağır hastalık tablosunu oluşturamıyor” diye konuştu.

"BASİT BİR NEZLE ZANNETTİM"

Dekan Prof. Dr. Tufan Tükek, “İlk defa bir hafta kadar önce semptom yaşadım. Burun akıntısı, hapşırma gibi basit bir nezle zannettim ancak daha sonra koku alma duyusunun da kaybolduğunu görünce test yapma ihtiyacı hissettim. Tahmin ettiğim gibi evde yapmış olduğum hızlı test pozitif sonuçlandı. Daha sonra PCR testinde de bunu doğrulamış olduk. Aşılı olduğumuz için kendimize güvendik. Gerçekten hastalığı çok ciddi geçirmeyeceğimizi tahmin ediyorduk. O sıralarda eşimde de aynı semptomlar söz konusuydu. Halsizlik, hafif ateş, burun akıntısı, hapşırma gibi semptomlar bunlar normal şartlarda nezle olarak kabul edilebilecek semptom olmasına rağmen Covid salgını sırasında tabi Covid'i de düşünmek gerekiyor. Sonuç olarak eşimin de Covid olduğunu yaptığımız test sonucunda anlamış olduk. Birkaç gün sonra oğlumuzda da aynı semptomlar ortaya çıktı. Dolayısıyla ev içi bulaşla karşı karşıya kaldığımızı gözlemledik. Biz mesleğimiz gereği zaten iyi korunan, yakın temastan kaçınan, maske takan insanlarız. Dolayısıyla dışarıda hastalığı almamız çok kolay olmadı şimdiye kadar 2 seneye yakın süreçte bu hastalıktan kendimizi korumuştuk” dedi.

“BAZI KİŞİLERDEANTİKOR MEYDANA GELMEYEBİLİR"

Aşı yapılan bazı kişilerde antikor oluşmayabileceğini anlatan Prof. Dr. Tükek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Aşı yapıldıktan sonra bir kısım insanlarda antikor meydana gelmeyebilir veya immünize olmayabilir. Dolayısıyla bunlar da aşılama yapılmış sayılmaz. Ancak henüz şu anda onu test etmediğimiz için maalesef her aşılıyı immünize olmuş gibi kabul ediyoruz. Oysa bunların bir kısmı diğer aşılarda olduğu gibi aslında aşı yapıldığı halde immünize olmayan insanlar. Ama gerçekten antikor düzeyleri yükselmiş immünizasyonu sağlamış, yeterli aşıyı uygun süreçte yaptırmış kişilerde bu hastalığın tamamen bir üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde seyredeceğini ve çok kısa bir süre içinde kişilerin ayağa kalkacağını, iş ortamına atılacağını, negatifleşme süresinin de daha az olacağını ve bulaşıcılık oranının daha az ihtimalle olacağını söyleyebiliriz.”

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2021, 14:14

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER