AKP'de tüzük bir kez daha değişir mi?

AKP kulislerinde üç dönem kuralı nedeniyle yeniden seçilemeyecek isimler için tüzüğün bir kez daha değiştirileceği konuşuluyor

AKP'de tüzük bir kez daha değişir mi?

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, AKP’nin tüzüğündeki “bir kişi en fazla üç dönem milletvekili olabilir” diyen 132. maddesini hatırlattığı 20 Mayıs tarihli yazısında, gelecek seçimlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz gibi 50’den fazla ismin yeniden milletvekili adayı gösterilmesinin mümkün olmadığına dikkati çekti. Pehlivan söz konusu durum için AKP kulislerinde tüzüğün yine esnetilebileceğinin konuşulduğunu aktardı.

YAVUZ LİSTENİN BAŞINDA

Ali İhsan Yavuz’un İstanbul seçimlerinin tekrarı sürecinde söylediği ve gündem olan, "Hiçbir şey olmasa bile bir şey olmuştur” ifadesini hatırlatan Pehlivan, “Zira eğer o bir şey olmazsa nasıl milletvekili seçilecek? Çünkü AKP’nin ‘bir kişi en fazla üç dönem milletvekili olabilir’ diyen tüzükteki 132. maddesi açık.  Hadi, ‘milletvekilliği kısa sürdü’ diye 7 Haziran 2015 seçimlerini saymadınız, oyunbozanlık yaptınız…  Hadi, ‘bölgelerinde seviliyorlar’ diye 2018’de görmezden geldiniz, kendi tüzüğünüzü esnettiniz…  Ya 2023’te ne yapacaksınız?” diye yazdı.

BAŞKA KİMLER VAR?

Pehlivan, Ali İhsan Yavuz gibi gelecek seçimlerde milletvekili gösterilemeyecek 50’den fazla ismin olduğunu belirtti; bu isimlerden bazılarını şöyle sıraladı:

TBMM Başkanı Mustafa Şentop.

Grup Başkanvekili Mahir Ünal.

Grup Başkanvekili Bülent Turan.

Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş.

Eski Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu.

Eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç.

Eski Grup Başkanı Naci Bostancı.

Eski Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2022, 20:09

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER