CHP İlçe Başkanı Aykut Süt: Fındıkta teklifimiz 32-35 lira bandıydı 

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Av. Aykut Süt fındık taban fiyatının üreticiyi tatmin edecek miktarın altında tutulmasını eleştirdi. Süt, “Biz fındıkçıyla buluştuk ve görüşmeler sonucunda fiyatın en az 32-35 lira bandında ilan edilmesini istedik. İktidar yine belli odakları kolladı ve üreticiyi mağdur etti” dedi.

CHP İlçe Başkanı Aykut Süt:  Fındıkta teklifimiz 32-35 lira bandıydı 

   CHP İlçe Başkanı Aykut Süt Karasu Haber’e yaptığı açıklamada ilan edilen fındık taban fiyatı ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilan ettiği 27 liralık taban fiyatın beklentilerden uzak olduğunu ifade eden Süt şunları söyledi:

‘BÖLGELERİ GEZDİK’

   “Esasen şaşırmadım ben fındık fiyatının bu miktarda açıklanmasına. Benim beklentim, partimizin, genel başkanımızın da açıklamaları bölgede, illerde fındıkla uğraşan çiftçilerle yapılan toplantılarda biliyorsunuz ortalama 35, 40 milletvekili ile Karadeniz’deki bütün iller tek tek gezildi. Bütün köyleri, mahallelerine ulaşıldı. Fındık tarımıyla uğraşan çiftçilerle, köylülerle birebir görüşmeler sonucunda fındık fiyatının esasen piyasaya göre, bu girdilerle fındık üretiminde yapılan harcamalara göre 32, 35 lira bandında olması gerektiği hesaplanmıştı. CHP’nin teklifi bu yöndeydi. 26, 27 lira, benim şahsi kanaatimdir bu, fındık üzerindeki son 15, 20 yıldır devam eden kirli siyasetin bir belirlemesinin sonucu diye düşünüyorum açıkçası.”

‘YABANCILAR FINDIK DİKİYOR’

   “Biliyorum ki daldaki fındığın satışı bir sene önceden yurt dışına kartel oluşturmuş şirketlerce yapıldığı belli. Yani fındığın İtalya’da, Yunanistan’da ya da yeni üretime başlayan balkan ülkelerinde ya da yanlış hatırlamıyorsam Brezilya civarında da dikimi başlamış. Alım fiyatı belli; yine aynı firma oralarda da alım yapıyor ama ne hikmetse Yunan çiftçisi ile İtalyan çiftçisi ile Türk çiftçisi ayılıyor. Çiftçiye ödenen parada ciddi anlamda fark var. Türkiye’de üretim yerlerinde aynı maliyetler de olmuyor. Farklı farklı yerlerde farklı maliyetler var. Fındığın dikildiği yerler engebeli, dik yerler, masraflı yerler ve ekonomik değeri de çok açık. İşlenmemiş haliyle 2 milyar dolarlık bir ekonomiye katkısı olan bir ürün. Devlet politikasını aynı devam ettirdi. Bence bu fiyat kabul edilebilir bir fiyat değil. Zaten serbest piyasada fındığın fiyatı daha düşük noktalarda oluşacak. Nasıl oluşacak; şu an fındık üreticisinin cebinde para yok.”

‘ÜRETİCİ BORÇLU’

   Üretici borçlu giriyor sezona. Ben kendimden örnek vereyim, şu ana kadar daha daldaki fındık toplanmadı en az 12, 15 bin lira arasında bir masrafım var. Bu, elimdeki mevcut parayla ya da borçlanarak yapılmış bir harcama. Çiftçilerin çoğu da bu şekilde. Yani gübresini alırken tırpanını yaptırırken, otunu temizletirken ki bunlar da artık çevre ve iklim şartlarının bozulmasından dolayı tırpan artık bir kere değil iki kere yapılıyor. Gübreleme de öyle. Amerikan kelebeği geldi ilacı var. Başka zararlılar geldi ilacı var. Yani bu sektörde sürekli bir masraf artışı söz konusu ve bunların menşei yurt dışından geldiği için dolara bağlı olarak daha da fazla artıyor maliyeti. Bu anlamda benim kanaatim çiftçinin çoğu zaten borçlu giriyor fındığa. Şimdi işçi gelecek para ödenecek cepte para yok bu sefer tüccardan ödünç para alacak. Fındığı elinde tutamayacak. Mecbur piyasaya çıkartacak.”

‘PAZARA ERKEN İNERSE FİYAT DÜŞER’

   “Fındık piyasaya düştüğü anda da fındığın fiyatı düşecek. Orada rekolte oyunları da var. Rekoltenin düşük olduğu açık ama 700, 800 bin ton açıklanıyor. Rekolte normalde 400, 450 bin ton civarında bu sene. Her yerde aynı fındık olmadığı çok açık. Bir de fındığın bir kısmı piyasaya inecek, bu sefer fabrikalar ben alacağımı aldım artık benim ihtiyacım yok diyecek. Piyasada fındığın fiyatının 24’lere, 23’lere kadar düşecek. Bu anlamda da açıklanan fındık fiyatı beklentinin altında kaldı. En az 32 lira olması gerektiği kanaatindeyim.”

ÜLKER ‘DİYALİZDE UZMAN YOK’

   CHP İlçe Başkanı Aykut Süt Karasu Devlet Hastanesi’ndeki Diyaliz Merkezi konusunda da açıklamalarda bulundu. Bu merkezde bulunan uzman hekiminin geçici görevle Güneydoğu Anadolu’ya atandığını ve diyaliz hastalarının bu nedenle sıkıntı çektiklerini dile getiren Süt, “Başkan Yardımcımız Metin Ülker’in annesi de diyaliz hastası. Kan değerlerinin ölçümü için hastalar Adapazarı’na gitmek durumunda kalıyor. Bir an önce bu eksik tamamlanmalı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 17:39

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER