Dikbayır: ‘Önümüzdeki Pazar seçim olsa AKP yüzde 25’i bulamaz!’

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, önümüzdeki Pazar günü erken seçim yapılması halinde AKP’nin oyunun yüzde 25’in altında kalacağı iddiasında bulundu. Dikbayır, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turuna tek adayla katılacağını söyledi.

Dikbayır: ‘Önümüzdeki Pazar seçim olsa AKP yüzde 25’i bulamaz!’

Sakarya Milletvekili ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, 9 Temmuz Cuma günü akşamı Halk TV’de yayımlanan ve Özlem Gürses’in moderatörlüğünü yaptığı Perdenin Önü Arkası isimli programda gazeteciler Deniz Zeyrek, İsmail Saymaz, İpek Özbey ve Hakan Çelenk’in sorularını yanıtlarken ilginç değerlendirmelerde bulundu.

Sözlerine Can Ataklı’nın ‘AKP ile İYİ Parti gizlice görüştü’ iddiasına açıklık getirerek başlayan Ümit Dikbayır, bunun gerçek olmadığını ve Can Ataklı’nın bu iddiasını yazmadan önce kendilerine sormadığını söyledi. Bu tür iddiaların nedeninin AKP’nin çözülmesi ve tabanının rahatsızlığı olabileceğini belirten Dikbayır, “Bunun bir AKP operasyonu olduğunu düşünüyorum. Çünkü AKP’li seçmen benim oy verdiğim parti bu parti değil diyor. Bunu saha çalışmalarımızda sıkça duyuyoruz” diye konuştu.

‘CHP’YLE NEDEN OLMASIN?’

AKP ve MHP’nin içinde İYİ Parti’nin de bulunacağı bir Milliyetçi Cephe yaratma çabası içinde olup olmadığına ve İYİ Parti’nin neden CHP’yle ittifakta ısrarlı olduğuna dair  soruyu da yanıtlayan Dikbayır özetle şunları söyledi: “Bizim milliyetçiliğimiz devlet millet sevgisinden geçer. Biz Türk milliyetçisiyiz. CHP’de bizim kadar devletini ve milletini seviyor. Neden olmasın? Çok milliyim diyenlerin yaptıkları ortada. Tank Palet’in yüzde 49 hissesi 50 milyon dolar yatırım karşılığı Katarlılara devredildi. 25 yıllığına kiraya verildi, kira bedeli ortada yok.

‘MHP ÇEKİLSİN HÜKÜMET DÜŞER’

AKP-MHP koalisyonu ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ümit Dikbayır, “MHP çekilsin hükümet düşer. İdeolojik olarak bütünleşip bütünleşmeyeceklerini ileride göreceğiz” dedi. Dikbayır sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı’nın Diyarbakır konuşması ilginç geldi bana. Sayın Erdoğan 2005 yılına döndük dedi. Hâlbuki 2005’te MHP açılım sürecini ihanet olarak nitelemişti.”

‘SEÇMEN MARABA DEĞİL’

“Partiler seçmeni maraba olarak görüyor. Diyorlar ki HDP, MHP ya da İYİ Parti seçmeninin tamamen bu tarafa taşıyabilir. Taşıyamaz. Biz bunu seçmene hakaret olarak görüyoruz. , … Kürt seçmeni siyasette de ticarette de çok akıllıdır. Stratejik olarak oy kullanır. , … Seçimlerde o bölgeden milletvekili çıkaracağız. Şimdi Diyarbakır’da 2015 seçimlerinde aldığımı oydan fazla üye sayımız var. Urfa’da, Mardin’de çok iyiyiz.

‘İKTİDAR GİDİCİ Mİ?’

Gelecek seçimlerle ilgili tahmini de sorulan Dikbayır çok kararsız seçmen bulunduğunu kaydetti ve “Bu orana yüzde 20-25 olduğunu söyleyen var. Bu anketlere yansımıyor. Çünkü vatandaş söyleyemiyor. Bana göre kararsızların yüzde 70’i mevcut iktidara oy vermeyecektir. İddia ediyorum, önümüzdeki Pazar seçim olsa AKP’nin oyu yüzde 25 çıkmaz. Sahayı bilen bir adam olarak konuşuyorum. Vatandaş ekonomik olarak çok kötü durumda” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYI KİM OLUR?

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusuna da yanıt veren Ümit Dikbayır, buna ittifak partilerinin parti yönetimlerinin karar vereceğini, söylentilerin aksine ittifak partilerinin ilk turda kendi adaylarını çıkarmak yerine tek adayda anlaşacakları bilgisini verdi.

Programın tamamını izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=bBY3DArUgdI

Veya: Halk TV-Perdenin Önü Arkası- 9 Temmuz 2021

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2021, 11:58

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER