Engin Özkoç Karasu’da dert dinledi

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç Karasu’da muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Engin Özkoç Karasu’da dert dinledi

Beraberinde CHP İl Başkanı Ecevit Keleş ve bazı ilçe başkanları ile 8 Nisan Cuma günü Karasu’ya gelen Sakarya Milletvekili ve partinin TBMM grup başkanvekili Engin Özkoç önce mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

CHP İlçe Yönetimi tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Özkoç milletvekillerinin halktan kopuk siyaset yapamayacağını ve her fırsatta halkın dertlerini, sıkıntılarını dinleyip sık sık Millet Meclisi’ne taşıması gerektiğini söyledi.

‘MECLİS GÖREV YAPAMAZ HALE GETİRİLDİ’

Özkoç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben görevimi yapmak için bu gün aranızdayım. Sizler de teveccüh gösterdiniz, teşekkür ederim. Ayrışmaya ve kavgaya gerek yok. Meclis şu anda görevlerini yerine getiremiyor. Milletvekillerinin herhangi bir yetkisi yok. Bakanlar artık meclisten çıkmıyor. Eskiden mecliste odaları olan bakanlarla milletvekillerinin aracılığı ile görüşme fırsatı olurdu. Şimdi iktidar milletvekilleri bile bu fırsatı bulamıyor. Biz diyoruz ki onlar tekrar milletin bakanı olmalı. Dert dinlemeli, sorunlara çözüm bulmalı.

‘MUHTAR SEÇİMİ YÖNTEMİNE MÜDAHALE ETTİM’

Geçtiğimiz hafta TBMM’de kabul edilen seçim yasasında muhtarların seçim şekliyle ilgili bir madde bulunduğunu hatırlatan Özkoç şöyle konuştu:

“Dediler ki, muhtarlar seçimlere girmeden önce başvuru evraklarını hazırlayıp seçime girsinler. Kazandıkları takdirde muhtar olup olamayacaklarına ilçe ve il seçim kurulları karar versin. O kurullar muhtarın seçilme yeterliliği olmadığına karar verirse en çok oyu alan ikinci veya üçüncü aday muhtar olsun. Söz alarak buna itiraz ettim ve uygulamanın milletvekilleri ile diğer seçilenler için böyle olmadığını söyledim. Bunun üzerine madde geriye çekildi.”

ETHEM SANCAK OLAYI

Engin Özkoç konuşmasında BMC ve Katarlı ortağı tarafından Karasu’da kurulacak Savunma Sanayii’nin hüsranla sonuçlandığını belirterek, Ethem Sancak’ın hissesini devretmesiyle milyonlarca dolar para kazandığını anlattı. Özkoç, “2 milyon metrekare arazi bedavaya verildi, üstüne teşvik verildi” ifadelerini kullandı.

Muhtarların bütçe yapamadığını ve hizmet yapma iradelerinin kısıtlandığını kaydeden Özkoç, iktidara geldiklerinde bu hakkın geriye iade edileceği sözünü verdi. Özkoç, “Türkiye bütçesinin yüzde birinin tarım yapan çiftçiye aktarılması lazım. Ama bu para ne yazık ki aktarılmıyor” diye konuştu.

CHP Milletvekili Özkoç daha sonra muhtarların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

CHP Milletvekili Engin Özkoç ve beraberindekiler daha sonra sırasıyla Ziraat Odası, Esnaf Odası ve Şoförler Odası’nı ziyaret ederek yöneticileriyle görüş alışverişinde bulundu.

ARIK: ‘İLK MİLLETVEKİLİ ZİYARETİ’

Ziraat Odası ziyareti sırasında Oda Başkanı Selami Arık Özkoç’u, “7 yıldır görev yaptığım kurumda ilk defa bir milletvekili ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” sözleriyle karşılandı. Odanın 20 bin üyesi bulunduğunu ve kongre hazırlıkları içerisinde olduklarını söyleyen Başkan Arık, “Şartlara göre önümüzdeki dönem için tekrar aday olma niyetindeyiz” diye konuştu. Başkan Arık konuşmasının devamında üretimde girdi maliyetlerinin yüksekliği başta olmak üzere hayat pahalılığı, fındık fiyatları konularında sorunları anlattı.

‘MESLEK ODALARINA KULAK VERİLMELİ’

Engin Özkoç burada yaptığı konuşmada, genel başkanının Sakaryalı olması dolayısıyla Ziraat Odalarının kendisi için özel bir öneme sahip olduğunu belirtti. Özkoç, “Meslek odalarının bu günlerde mutlaka ziyaret edilip ne söylediklerine bakmak gerekiyor. Çünkü üreticilerimizin, çiftçilerimizin, esnaf ve sanatkârlarımızın sorunları had safhada. Bunları TBMM’ye taşımak bizim görevimiz. İl ve ilçe başkanlarımız bu yönde çalışıyor. Ben de bu ziyaretimden elde ettiğim bilgileri görevim gereği meclis dahil her platformda gündeme getireceğim” ifadelerini kullandı.

Oda Başkanı Selami Arık üretimde girdi maliyetlerinin yüksekliği başta olmak üzere hayat pahalılığı, fındık fiyatları konularında sorunları anlattı.

UYAR: ‘DESTEK MİKTARI 4 YILDIR AYNI’

Özkoç’un Şoförler ve Otomobilciler Odası ziyaretinde öne çıkan konu, ulaşımda ücretsiz kartlara belediyece ödenen miktarın dört yıldır değişmemesiydi. Oda Başkanı Kerim Uyar, Büyükşehir Belediyesi’nin polis, asker ve 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınması için verdiği 1.000 liralık desteğin dört yıldır değişmediğini aktardı. Bu uygulamanın araç sahiplerine ayda 6 bin lira gibi bir yük getirdiğini belirten Başkan Uyar, “Belediyelere parayı bakanlık ödüyor, belediye bize aktarmıyor. Minibüslerin deposu 6 ay önce 400 TL’ye doluyordu, şimdi 1.600 TL” dedi. Uyar bazı belediyelerin bu desteği sağladığını belirtti.

Milletvekili Özkoç da yaptığı konuşmada bu konuyu bakanla görüşeceğini, ayrıca TBMM’de gündeme getireceğini söyledi.

ODA BAŞKANINI KUTLADI

Engin Özkoç, geçtiğimiz ay yapılan seçimlerde iş başına gelen Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cihan Emre’yi de ziyaret ederek seçim başarısından dolayı kutladı. Özkoç konuşmasında, “Esnafın sorunlarının tavan yaptığı bir dönemde sorumluluk aldınız. Biz esnafın Türkiye Cumhuriyeti’nin orta direği olduğunu düşünüyoruz. Esnaf büyük bir istihdam sağlıyor. Esnafa verilen destek borç değil karşılıksız olmalı. Biz iktidara gelirsek Esnaf Bakanlığı kuracağız. Şimdilik bir esnaf masası hazırladık. Orada çalışan milletvekili arkadaşlarımız TBMM genel kurulunda hemen her hafta esnafın sorunlarını dile getiriyor” ifadelerini yer verdi.

Oda Başkanı Cihan Emre de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

CHP Sakarya Milletvekili ve parti Grup Başkanvekili bulvarda esnaf ziyareti ve partide düzenlenen istişare toplantısının ardından ilçeden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2022, 10:38

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Trakya li kazim
Trakya li kazim - 2 ay Önce

Onların derdi millet değil onların derdi milleti daha nasıl hallederiz derdindeler ,chp katil bi parti dir. Fetoculerle PKK lirayla kol kola lar dikkat bunlara kattiyen oy yok.

SIRADAKİ HABER