Erkan Baş: ‘Kurtarıcı beklemek yerine AKP’den nasıl kurtulacağımızı konuşalım’

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Karasu’da yaptığı konuşmada muhalefete çağrıda bulunarak “20 yıldır AKP’yi tartışıyoruz, gelin bu iktidara neden son veremediğimizi tartışalım. Kurtarıcı beklemeyim. Çünkü kurtarıcı biziz” dedi.

Erkan Baş: ‘Kurtarıcı beklemek yerine AKP’den nasıl kurtulacağımızı konuşalım’

   Halk Buluşması adı altındaki yurt gezilerini sürdüren Türkiye İşçi Partisi Genel başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş 5 Eylül Pazar günü Sakarya Karasu’da partisinin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda konuştu. Başkan Baş sözlerine Gebze’de meydana gelen trafik kazasında babasıyla birlikte hayatını kaybeden Sapanca Kemalettin Samipaşa Ortaokulu Türkçe Öğretmeni, şair, Eğitim Sen üyesi öğretmen Nihal Bıkım için başsağlığı dileyerek başladı.

GİDERLER İÇİN ETKİNLİK

   Parti yönetimi ve milletvekilleri olarak Eylül ayında meclisi halkla, halkı meclisle buluşturma amacıyla ulaşabildikleri tüm il ve ilçelere gezi düzenleme kararı aldıklarını hatırlatan Erkan Baş, diğer partilerden farklı olarak Hazine yardımı almadıklarını ve gezi giderlerini karşılamak için Keçifest-Biat Değil İnat adlı bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. TİP Genel başkanı Baş, “Etkinliğe destek veren sanatçılar para almadılar. Vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Onların orada elde ettiğimiz gelirin hesabını sorma hakları var. Birkaç gün içinde gelir ve harcama durumunu kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

MUHALFETE MUHALEFET OLMAZ

   Bu tür söyleşilerde AKP’nin Türkiye’yi nasıl mahvettiğinin tartışılmasının adet haline geldiğini belirten Erkan Baş sözlerini şöyle konuştu:

 “Bir araya geldiğimizde AKP memleketi rezil etti, perişan etti diyoruz ve dağılıyoruz. Biz böyle yapmayalım. Türkiye’nin ne halde olduğunu birbirimize anlatma ihtiyacımız yok. Biz zaten bunu yaşıyoruz. O zaman şunu soralım. Türkiye’de 20 yıldır tarihin gördüğü en işçi düşmanı, yoksul düşmanı, halk düşmanı iktidar var. Bu politikalarına rağmen 20 yıldır bu koltuklardan neden indiremedik? Bu noktada parti olarak bir ilkemiz var. Muhalefet muhalefete muhalefet etmeyecek. Çünkü bugün Türkiye’de ne yaşanıyorsa sorumlusu Saray iktidarıdır. Peki o zaman biz bunları niye yenemiyoruz? Gelin bunu konuşalım.”

’20 YILDIR KURTARICI BEKLİYORUZ’

   Bu noktada muhalefetin 20 yıldır bir şeyi eksik bıraktığının anlaşıldığını söyleyen Erkan Baş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AKP’ye karşı olanlar bizler bir şeyleri yanlış yaptık ve eksik bıraktık. Nedir eksiğimiz? Bu iktidardan bizi kurtarması için 20 yıldır birilerini bekledik. Önce silahlı kuvvetler laikliğin bekçisi olarak halleder dedik. Anayasa Mahkemesi halleder, Baykal beceremedi ama Kılıçdaroğlu halledecek inşallah. AB halleder, ABD halleder dedik durduk. Ne zaman AKP’yi eleştirsen birileri ‘Haklısın ama idare et. Birileri bizi kurtaracak’ karşılığını aldık. O yüzden diyoruz ki, bizi kimse kurtarmayacak; becerebilirsek bu ülkenin emeğiyle alın teriyle çalışan, işçisi, emekçisi, mühendisi, doktoru olarak bir şey yaparsak bu memleket kurtulacak. Başkalarının bir şey yapmasını beklersek bu berbat hal aynı biçimde devam edecek. Dolayısıyla başkalarını suçlamayıp dönüp kendimize bakalım.”

   Geçmişte yaşanan askeri darbelerle Türkiye insanının ufkunun karartıldığını ve vatandaşın hayal kurmasının bile önüne geçildiğini iddia eden Erkan Baş, sağlık alanında yaşananlara dikkat çekti. Artık parası olanın tedavi imkânı bulduğunu ve parası olmayanın kaderiyle baş başa kaldığını anlatan Baş, “Çoğunluk bu durumu normal karşılar hale geldi. Hepimiz bunu kabul ettik. Eskiden ‘Hava bedava su bedava’ diye bir şiir vardı. Şimdi bedava su içemiyoruz” şeklinde konuştu.

‘MUHALEFET ALANI DARALTILDI’

   Mevcut olanları kaldırıp dayatılan şeyleri bize zorla kabul ettirdiklerini kaydeden TİP Genel Başkanı Baş “Sınırlarını AKP’nin belirlediği bir alanda muhalefet yapmak doğru değil. O alanı zaten AKP temsil ediyor. Hırsızlıkla, yolsuzlukla, para için dağı taşı ormanı satmakla, akıl dışı her şeyi yapmakla… 20 yıldır bu iktidarı indiremediğimize göre ne yaparsak, nasıl bir araya gelirsek kurtuluruz sorusunun karşılığını bulmalıyız. Bunun yolu da yeni bir siyaset tarzına ihtiyacımız var. Şimdi olan şu: Cebinde parası olana güven var. Onlar siyaset yapıyor. Diğerlerine sadece seçmen gözüyle bakılıyor. Bu oyunu bozmalıyız” ifadelerini kullandı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş,bu iktidarın ilk seçimde gidici olduğunu ve geçmişte yapılan yanlış işlerin mutlaka hesabının sorulacağına dair umudunu yitirmediğini sözlerine ekledi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Yaşamak İçin Sosyalizm kitabını imzaladığı Karasu’daki toplantıya partinin İl Başkanı Uğur Acicbe, il yöneticileri, CHP İlçe Başkanı Aykut Süt ve CHP üyeleri, Eğitim Sen yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 11:05

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER