banner379

Gerdeğe kim girsin?

'Başkanların yetkisi bir yere kadardır yani' dedim ve fena halde yanıldığımı geç de olsa öğrendim!

Gerdeğe kim girsin?

   Yıl 2008… Gürcistan’ın Acara Özerk Bölgesi’ne düzenlenen yardım amaçlı bir geziye katılmıştım.

   Başkent Batum Belediye Başkanı’nın Türk heyeti onuruna verdiği akşam yemeğinde, sağa sola direktifler yağdıran iri kıyım biri dikkatimi çekmişti.

   Sordum; “davetin masa başkanı” dediler. Yemek başlar başlamaz elinde kadeh ayağa kalktı ve kısa bir konuşma yaptı. Konsolosluk tercümanın çevirisine göre her iki devletin Cumhurbaşkanına övgüler sıralamış ve kadehini onların şerefine kaldırmıştı.

  Yemek boyu beşer dakikalık aralarla iki ülke protokolü için benzer söylevler dinledik, kadehler unvanları söylenen yöneticiler adına topluca kalktı.

   Bu bir Gürcü geleneği... Düğün ve benzeri toplantılarda sorumlu ve tam yetkili biri oluyor.

   Benzer gelenek Anadolu’nun çoğu köyünde de var.

   İşte böyle bir Anadolu düğününde başkanlık görevi üstlenen damadın yakın arkadaşı, günler öncesinden davul-zurnayı, köçekleri, yemek ekibini hazırlamış. Düğün günü konukları oyun havalarıyla bir güzel karşılayıp yemek masasına oturtmuş. Etler, içkiler servis edilmiş. Ortam şen şakrak…

   Bizimkisi masalara sırayla uğrayıp eksik olup olmadığını kontrol ederken, ikram edilen içkileri de azar azar yuvarlıyormuş. 

   Giderek kafayı bulan başkanın, teftiş için sıkça uğradığı mutfakta gözüne üstü gazete kâğıdı ile örtülü bir tepsi ilişmiş. Kâğıdı hafifçe aralayıp bakmış ki, baklava... Aşçılara sormuş, “Gelin tarafı getirdi. Damat gerdeğe girmeden yiyecek” yanıtı almış.

   Bizimkisi geleneği hatırlamış hatırlamasına da aklı baklavada kalmış.

   Bir başka mutfak seferinde çaktırmadan iki dilim aşırıp mideye indirmiş ki, tadı mis…  Başkan beş dakikada bir mutfağı ziyaret etmeye başlamış. Ta ki baklava bitene kadar…

   Düğün bitmiş. Damat adet olduğu üzere arkadaşları tarafından çimdiklenip, tokatlanarak gerdek odasının kapısına getirilmiş.

   İçlerinden biri seslenmiş: “Baklava tepsisi gelsin!”

   Mutfağı altüst etmişler, tepsi var ama baklavanın yerinde yeller esiyor!!

   Herkes şaşkınlıkla birbirinin yüzüne bakarken damat raconu kesmiş:

   “Baklava yemeden gerdeğe girmem!”

   Arkadaşları, “Aman damat etme, eğleme. Gecenin bu saatinde dağ başındaki köyde nereden bulalım baklavayı?” demişler ama damat inat mı inat:

   “Baklava yoksa eşikten adımımı atmam!”

   Amcalar, yaşlı nineler yalvarmış, damatta geri adımın zerresi yok! Sonunda yakınlarından biri kendisine, “Peki ne olacak?” diye sormuş.

   Damat gürlemiş:

   “Baklavayı kim yediyse gerdeğe o girsin!”

   Herkes bu çıkışın şokunu yaşarken olanı biteni uzak köşeden sessizce izleyen düğün başkanının memnuniyet havasındaki sesi duyulmuş:

   “Bütün zor işler de bana kalıyor beaav!”

   (Sözüm düğünden, damattan, gerdekten, baklavadan dışarı…)

   Batum’daki yemekte iri kıyım masa başkanından Muzaffer Aydınoğlu’nun tercümanlığı sayesinde dinlemiştim. Yönettiği bazı düğünlerde içkiyi fazla kaçıran gençler, gecenin sonunda “ayarı yapmayıp bizi sarhoş ettin” diyerek kendisini bir güzel benzetmişler!

   Dolayısıyla bu işlerin zor işlerden sayıldığını kabul etmek lazım!

   Yine de başkanlık forsu ve yetkisi bir yere kadardır yani!

NOT: Bu yazı 5 Mart 2018’de kaleme alınmış ve Karasu Haber Gazetesi ile Sezai Matur’un yönetimindeki Yenihaber’de yayımlanmıştı. Yazımı şöyle bir temenniyle tamamlamıştım:

   “2019 seçimlerinde Türkiye ilk kez başkan seçecek. Herhalde bu yazıdan, “her işin” sandıktan çıkacak olan başkana düşeceği şeklinde bir yorum çıkarılmaz ve başım derde girmez! Sizi bilmem de ben her güce mutlaka bir fren mekanizması konulacağı kanaatindeyim. Başkanlık yetkisi de bir yere kadar!”

   İtiraf ediyorum; tahminimde fena halde yanılmışım. Görüldüğü kadarıyla arabada fren düzeneği boşalmış. Duvara doğru son sürat gidiyoruz.

   Müstafi Damat bu gerçeği fark ettiği için mi istifa açıklamasını “Cenab-ı Allah sonumuzu hayreylesin” diye bitirdi acaba?

  

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 14:21

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER