İnci-Bayraktar ittifakı mı?

Sakarya’da milletvekili aday listelerinde bölgesel dengeleri gözetmeyen partilerin işi oldukça zor gibi...

İnci-Bayraktar ittifakı mı?

Erken veya zamanında; genel seçimlerin eli kulağında...

Dolayısıyla siyaset ufaktan ufaktan hareketleniyor.

Milletvekilliği hayaliyle yatıp gördüğü rüyadan etkilenenler, ufukta beliren seçim ortamı dolayısıyla hemen her fırsatta adaylık sinyali vermeye başladı bile.

Lider mitingleri, düğünler ve cenazeler dışında kalabalık ortam bulamayan siyasetçiler için bayramlaşma törenleri bulunmaz fırsattır.

Bunun böyle olduğu Ramazan bayramlaşmalarında görüldü

KUZEY-GÜNEY DENGESİ HESABI

Son 20 yılın siyasetinde amiral gemisi konumunda olan Ak Parti’deki bayramlaşma törenleri ilginç taktiklere sahne oldu.

Kulislere yansıyan bilgilere göre, Hendek Belediyesi Eski Başkanı Ali İnci ile Kocaalili Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ilçelerde düzenlenen parti içi bayramlaşma törenlerinde ilginç bir yöntem geliştirmişler.

Anlatılanlara göre, İnci ve Bayraktar, bayramlaşma için ilçelerde görevlendirilen milletvekillerinden önce, öncü kuvvet gibi parti teşkilatlarına gidip yönetici ve partililerle buluşmuşlar.  Ardından o milletvekili daha programını bitirmeden bir sonraki ilçeye hareket etmişler.

Kulislerdeki yorum da şöyle: “Her iki siyasetçi bölgesel dengeleri kullanıp işi sağlama almaya çalışıyorlar. Sen bana Hendek desteği ver, ben sana Karasu-Kocaali desteği hesabı!”

İnci’nin şansı bilinmez ama Bayraktar’ın işi zor gibi…

Çünkü…

Kuzey bölgesinde parlamentoya giden ilk isim ANAP’lı rahmetli Mustafa Kılıçaslan’dı… Bölgesinin gençlerini iş sahibi olması için gösterdiği çabalar bu gün hala konuşuluyor.

Ve onun oğlu Selçuk Kılıçaslan şu anda İYİ Parti Sakarya İl Başkanı. Tahminlere göre Kılıçaslan Ümit Dikbayır’ın ardından ikinci sırayı garantilediği şeklinde…

Bir diğer isim 2018’de ikinci sıradan milletvekili adayı CHP’li Hüseyin Avni Şahin. O da CHP’den kuzey ilçeleri Karasu ve Kocaali’yi temsil edecek adaylar arasında sayılıyor.

Sonuç olarak, Sakarya’da milletvekilliği her partiden her aday için aslanın ağzında…

Kuzey/güney dengesini kuramayan partiler için durum daha da zor olacak gibi…

İKİSİ DE LİSTE MAĞDURU

Bilindiği gibi Ali İnci 7 Haziran 2015 seçimlerinde Ak Parti Sakarya listesinde beşinci sıradan milletvekili seçilmişti. Ne var ki partisi TBMM’de çoğunluğu kaybedince 1 asımda yinelenen seçimde ise 3 dönem yasağını atlatan Ayhan Sefer Üstün ve Şaban Dişli’nin ilk iki sıraya yerleştirilmesi nedeniyle listeye girememişti.

Ali İnci 2018 seçimlerinde de beşinci sıraya yazılmış ve milletvekili seçilememişti.

Lütfi Bayraktar’ın hikâyesi ise farklı…

24 Haziran 2018’de Ak Parti’den aday adayı olan Bayraktar Ak Parti listesinin son sırasında kendine yer bulabilmişti. Lütfü Bayraktar Serdivan Spor Salonu’nda düzenlenen aday tanıtım toplantısında konulduğu sırayı beğenmediğini kürsüden açıkça dile getirmekten de kaçınmamış ve “Yerim son sıra olmamalıydı, memnun değilim” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2022, 10:21

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER