Merkez sağın lideri Kesici mi olacak?

Karasu’da bir araya gelen eski AP ve DYP’liler merkez sağın tek çatı altında toplanması çalışmalarına hız verilmesi için görüş alışverişinde bulundular.

Merkez sağın lideri Kesici mi olacak?

Bayramın son günü olan 23 Temmuz Cuma günü Yenimahalle’deki Kadir’in yerinde Karasulu siyasetçi Sakarya İl Genel Meclisi eski üyesi Mehmet Çatalbaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen yemekli toplantıya Sakarya eski DYP milletvekili ve eski devlet bakanı Nevzat Ercan, DYP Sakarya il eski başkanlarından Mehmet Mangıroğlu, il genel meclisinin partili eski üyeleri katıldı. Yemeğin bir başka konuğu ise DSP’nin Kocaeli eski milletvekili Turan İmamoğlu’ydu.

DP GELENEĞİ TEMSİL EDİLMİYOR’

Toplantıda konuşan Nevzat Ercan tek parti döneminden çok partili hayata geçilmesiyle birlikte iktidara gelen Demokrat Parti’nin (DP) 27 Mayıs 1960 darbesi ile görevden uzaklaştırılması sonrasında merkez sağ hareketin Adalet Partisi (AP) ile devam ettiğini ancak bu kez 12 Eylül 1980 darbesinin devreye sokularak halkın iradesinin çiğnendiği hatırlatmasında bulunduğu belirtildi. Ercan’ın “Bu gün siyasi partiler arasında DP’nin siyasetini devam ettiren izleyen AP ve DYP anlayışında bir siyasi parti bulunmuyor. Merkez sağ dediğinizde bu hareket bir ayağı merkezde bulunan pergelin diğer ayağının herkesi kucaklaması anlamı taşır. Şimdiki Demokrat Parti bu çizgiyi temsil etmiyor. İyi Parti de merkez sağın oylarını toparlayamadı. Bu nedenle merkez sağı temsil edecek kadroyu bir çatı altına toplamak gerekir” değerlendirmesinde bulunduğu öğrenildi.

LİDER İLHAN KESİCİ Mİ?

Merkez sağın yeni bir parti çatısı altında mı yoksa var olan merkez sağ iddiasındaki partilerde mi toparlanması gerektiği konusuna da açıklık getirdiği belirtilen Nevzat Ercan’ın, yeni bir parti kurulması gerektiği konusuna vurgu yaptığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre yeni merkez sağ partinin liderliği için düşünülen isin halen CHP milletvekili olan İlhan Kesici. DPT eski müsteşarlarından ve Demirel ailesinin damadı Kesici’nin şu an bir kitap yazma çalışması içinde olduğu ve teklifi bu çalışmanın tamamlanması sonrasında değerlendireceğini söylediği belirtildi.

ANAP KADROLARI DA VAR

Buluşmanın ev sahipliğini yapan Karasu Belediye Meclisi üyesi Mehmet Çatalbaş, toplantı ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Yeni oluşum için ciddiyiz ve kararlıyız. Geçmişte merkez sağın önemli mevkilerinde yer almış, Yaşar Topçu, Mehmet Gazioğlu ve Urfa’nın önemli siyasetçilerinden Cevheriler var. ANAP kadrolarından önemli isimler de harekete destek veriyor. İsmini vermek istemediğim ve Ergenekon kumpasında hapis yatmış Türkiye’nin önemli bir bilim insanı harekete destek veriyor. Bu girişim aslında Rıfat Serdaroğlu’nun Çoban Ateşi hareketiyle başlamıştı. Ancak Serdaroğlu hareketin çekirdek kadrosu ile liderinin belirleneceği Ankara’daki son toplantıyı beklemeden kendi liderliğini ilan etti. Bu nedenle Çoban Ateşi bizimle değil.”

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 17:05

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER