banner181

MHP: ‘Milletvekili transferine süre sınırı getirilsin’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim ve siyasi partiler kanunları başta olmak üzere altı kritik konuda yeni çalışma yapılmasını istiyor. Bahçeli’nin bu değişikliklerle transferi güçleştirip yeni partilerin seçime girmesini engellemeyi amaçladığı belirtiliyor.

MHP: ‘Milletvekili transferine süre sınırı getirilsin’
banner183

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “memleket masası” çağrısı ile başlayan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni kurulan partilere grup kurmaları için milletvekili verebilecekleri çıkışı MHP’yi harekete geçirdi. Bahçeli altı maddelik kanun değişikliği talebiyle yeni partilerin önünü kesmek için harekete geçti.

SEÇİM BEYANNAMESİNDE VAR

Bahçeli’nin, “Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, TBMM İç Tüzüğü değiştirilmeli, milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili beklentiler karşılanmalı ve Siyasi Etik Kanunu ve meslek kuruluşları kanunu çıkarılmalı” başlıklarıyla gündeme getirdiği konuların MHP seçim beyannamesinde yer aldığını anımsatan siyasi çevreler, dile getirilen taleplerin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte mevcut yapıların yeni sisteme uyumu açısından zaten olması beklenen “kronolojik değişiklikler” adı altında yeni partileri engelleme planı olarak değerlendiriyor.

MİLLET İRADESİNE İHANET

Milliyet’te yer alan habere göre MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, seçime girmek için gerekli şartları taşımayan yeni partilere, milletvekili transferi yapılarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne darbe vurulmak istendiği görüşünde olduğu ve bunu “Seçildikten sonra yok şu partinin vekile ihtiyacı var veya bireysel zaaflarla başka partiye geçmek, öncelikle milletin iradesine ihanettir” şeklinde dile getirdiği ifade ediliyor.

İKTİDARA BAYRAK AÇMA OPERASYONU

Bahçeli’ye göre yeni partilerin grup kurması, TBMM çalışmalarında operasyonel olarak kullanılan yeni partilerin daha fazla söz almaları, teklif vermeleri anlamına gelecek. Bu da iktidara karşı bayrak açma operasyonuna dönüştürülerek istikrarsızlık görüntüsüyle yeniden parlamenter sisteme dönüşün alt yapısını oluşturabilecek. MHP’de, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne sistematik operasyon yapılmak isteniyor” görüşü hakim.

BİR YILLIK SÜRE

MHP’nin siyesi partiler ve seçim kanunlarına ilişkin yürüttüğü çalışmada, partiler arasında transferlere süre sınırı konulması planlanıyor. Buna göre, bir milletvekili seçildiği partiden başka bir partiye seçim öncesi geçemeyecek. Süre sınırının ne kadar olacağı konusunda ise 1 yıl veya daha fazla olması gibi alternatifler bulunuyor. Bahçeli’nin milletvekili dokunulmazlığı konusundaki talebi ise, TBMM’de bekleyen fezlekelere dönük. Bahçeli, dokunulmazlık fezlekelerinde Meclis’in “bekleme odası” olarak görülmesine karşı çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 12:03

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER