banner469

Muhtarlar Derneği başkanından sitem: 'Belediye bize danışmadı'

CHP’nin muhtarlar buluşmasında konuşan Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik, dördüncü hizmet yılına girmekte olan belediye yönetiminin bu süre zarfında kendileriyle dört kez bile toplantı yapmadığını söyledi. Hendek Belediyesi’ni örnek gösteren Tetik, “Orada her ay muhtarlarla toplantı düzenlenip muhtarlarla istişare yapılıyor” dedi.

Muhtarlar Derneği başkanından sitem: 'Belediye bize danışmadı'

   Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı Karasu muhtarları ile düzenlediği toplantının ana gündemini, Karasu Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında aldığı kırsal mahallelerde bulunan 142 taşınmazın borç karşılığı olarak Vergi İdaresi ile SGK’ya devri konusu oluşturdu.

28 Ekim Perşembe günü Doğu Karadeniz Caddesi’nde bulunan Lumos Kafe’de gerçekleştirilen kahvaltılı toplantıya mahalle muhtarları,  partili meclis üyeleri ve CHP yöneticileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan CHP Karasu İlçe başkanı Aykut Süt, bir araya gelmekteki amaçlarının muhtarların sorunlarını dinlemek olduğunu ve bu toplantının herhangi bir siyasi amaç taşımadığına vurgu yaptı.

HİZMETİN KAYNAĞI NE OLMALI?

Ekim ayı Belediye Meclisi toplantısına değinen Başkan Süt şunları söyledi: “O gün dış mahalleleri ilgilendiren önemli bir karar alındı. Bunun üzerinde tartışılması gerekir. Biz konuyla ilgili düşüncelerimizi iki haftadır basın ve sosyal medya yoluyla kamuoyuna duyurduk. Burada amacımız kavga veya tartışma çıkarmak değil. Daha güzele daha iyiye nasıl ulaşırız. Hizmet yaparken kaynağı vatandaşın ürettiği değerden karşılamak doğru değil. Başka yollardan kaynak sağlamalısınız. Onları tartışmamız gerekir. Buna katkı sunmak isteyen herkesi dinlemek isteriz”

‘ESKİDEN AĞZIMIZ YANDI’

İlçe Başkanı Aykut Süt’ün ardından söz alan CHP Belediye Meclis Grubu başkanı Emekli Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, 45 yıllık kamu idareciliği süresinin 4,5 yılında belediye başkanlığı yaptığını hatırlatarak başladığı konuşmasında meclisin son aldığı kamu taşınmazlarının devriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kırsal mahallelerde bulunan birçok taşınmazın vergi ve SGK borçları karşılığında iki kuruma devredilmesi kararını eleştiren İngenç şöyle konuştu:

“Daha önce alınan benzer kararlardan ağzımız yandı. Mezarlık, cami arsası, imam evi, köy konağı arsalarının satışı konusunda deneyim sahibiyim. Geçmişte mahallemizdeki köy konağı arsası satıldı. Üzerinde köylünün kendi parasıyla yaptırdığı bina görmezden gelindi. Oluşan kamu zararı 89 bin lira. Sorumlularının yargılanması gerekir. Yeni arsa satışları da buna benzer özellikler taşıyor. Meclis üyelerinin arsaların özellikleri hakkında bilgilendirilmedi.”

‘ENVANTER ÇIKARILMALIYDI’

Büyükşehir yasasıyla belediyelere geçen taşınmazların envanterinin çıkarılması için defalarca uyarıda bulunduğunu hatırlatan Mustafa İngenç, “Satışa konu bu arsalara o mahallenin ihtiyacı var mı yok mu? Bunların araştırılması yapılmalıydı. Mahalle muhtarları ve ileri gelenleriyle oturup konuşulmalıydı. Meclise alelacele hazırlanmış bir liste getirildi” diye konuştu. İngenç, arsa ve bina değerlerinin neye göre tespit edildiğine dair bir ayrıntı ve izahın olmadığını sözlerine ekledi.

TETİK: ‘HABERİMİZ YOK’

Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Yassıgeçit Muhtarı Türker Tetik de söz alarak, meclisin son kararı hakkında görüşlerini dile getirdi. Tetik’in konuşmasında dördüncü hizmet yılına giren Belediye Başkanı’nın muhtarlarla dört kez bile toplantı düzenlememesinden yakınması dikkat çekti. Hendek Belediye Başkanı’nı örnek gösteren Tetik, “Orada başkan muhtarlarla her ay bir araya gelip istişarelerde bulunuyor” ifadelerini kullandı. Erenler Belediyesi Çaykışla Mahallesi’nde bulunan köylünün emeğiyle yaptırılan kiralık kamu binalarının Erenler Belediyesi tarafından ihaleyle satışa çıkarıldığını hatırlatan Tetik, “Vatandaş köyde iki arsamız arazisi satıldığında bana ‘senin haberin vardı’ diye sitem etti. Hâlbuki bilgimiz yok. Bu konuda bir komisyon kurulup muhtarlara bilgi verilmeli. Muhtardan habersiz satış mı olur” dedi.

GENÇ: ‘SEÇİMDE SATIŞ YOK DEMİŞLERDİ’

CHP Meclis Üyesi Mehmet Genç de yaptığı konuşmada Belediye Başkanı İshak Sarı’nın seçim meydanlarında arsa satışı olmayacağına dair sözler verdiğini hatırlattı. Genç, “Bize siz iktidar değilsiniz, yer satmadan hizmet yapamazsınız dediler şimdi kendileri satıyor. Muhtarları da basının gazına gelmekle suçlayıp ‘Bize niye gelmiyorlar’ diye konuşuyorlar. Karasu sıkıştı, yayılması lazım. Bu gün mahallelerde satılan araziler bir gün gelecek lazım olacak. Siyaseti bir yana bırakıp ilçeye sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

Toplantı Yalı ve Kurudere mahalle muhtarlarının satışlarla ilgili görüşlerini açıklamalarının ardından sona erdi.

Tıkla, oku: https://www.karasuhaber.com/siyaset/chp-muhtarlarla-bulusacak-h2344.html

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2021, 13:52

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özdemir Mustafa
Özdemir Mustafa - 1 ay Önce

Bakın sayın muhtarlar bu başkan seçimlerde gezerken hepiniz bu sn bşk isak sarı beye toz kondurmuyonuzdu ve bileyinin hakkı ile kazandı şimdi ne olduda ayağa kalktınız bakın ben bu bşk oy vermedim ispiroğluna verdim ve isak beyide savunmuyom ama bir gerçek var adam kazandı ve şu an başkan ne yaparsanız yapın deyişmez ama bakın ben muhalefetim ve saygı gösteriyom sizde sesinizi kesmek zorundasınız bu adamı seçerken hepiniz peşindeydiniz bence az bile yapıyor

SIRADAKİ HABER