Münir Ali Kara'nın gündemi

Haftalık basın açıklamasını yapan MHP İlçe Başkanı Münir Ali Kara gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Birçok konuya değinen Kara, Tarım Kredi Kooperatiflerinin tavrının dikkat çekici olduğunu söyledi.

Münir Ali Kara'nın gündemi

Milliyetçi Hereket Partisi İlçe Başkanı Münir Ali Kara, dış politikadan salgına, ekonomiden mobing iddialarına haftalık açıklamalarını bugün saat 13.30’da yaptı. MHP İlçe Başkanı Kara’nın açıklamaları şöyle:

Bilindiği üzere geride kalan hafta dünya, ülke ve ilçe gündemimizde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye Cumhuriyeti’ne ilişkin yaptırımlarda bulunma kararı almış ve bu şekilde kendi dayatmalarını kabullenmemizi istemişlerdir. Ülkedeki aklıevveller de bu gelişme üzerine Türkiye’nin anında yaptırım uygulamasını önerme yoluna gitmişlerdir. Şu gayet net bilinmelidir ki, öncesi sonrası hesaplanarak tepki vermek devlet bilincine uygun davranmaktır. Refleks tepki vermek, duygusal davranmak ise hata yapmaktır. Bu noktada, “İncirlik üssü kapatılsın, AB’ye mülteciler salınsın” şeklinde holiganvari konuşmalar hariçten gazel okumaktır. Belki, İncirlik üssü kapatılacak ve hatta Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya gitmeleri temin edilecektir. Ama bunun hesaplaması, getirisi götürüsü yapılacak ve bu karar bir düşünce olarak hayata geçirilecektir. Tribünlere oynamak ile devlet yönetmek farklı şeylerdir. Ancak defaatle tekrarladığımız konuyu tekrar vurgulamak gerekirse, devlete sosyal medya üzerinden istikamet çizmek mümkün değildir.

YARGIYA TAŞINAN KONU

Bilindiği üzere 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü bahane edilerek 805 yurttaş imzası ile gerçekleştirilen basın açıklaması ülke gündemini işgal etmiştir. Yeri geldiğinde bebek katletmekten, masum insanları eşlerinin gözü önünde öldürmekten çekinmeyenler, iş hukukun işlemesine geldiğinde demokratik kesilmeleri son derece ironiktir. PKK ve onun siyasi uzantısı HDP bu ülkede varlığını sürdüremeyecektir. Bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içip bu ülkeye düşman olan kişilerin bu vatanda yaşamaya hakkı olmamalıdır.

805 kişilik bir kalabalığın yaptığı açıklamanın ardından Bilge Lider Devlet Bahçeli’nin öncülüğünde adımlar atılmış, konu yargıya taşınmış ve HDP’nin kalıcı olarak kapatılması ile sonuçlanmasını ümit ettiğimiz süreç başlamıştır. Daha düne kadar “Madem HDP terör partisi kapatın da görelim” diyenler bugün “Kapatsanız ne olacak! Farklı isimle yollarına devam edecekler” demeye başlamıştır. Anlayacağınız öpmeye meramı olmayan yüzün nerede diye sormaktadır.

PANDEMİ SÜRECİNDE ESNAF

Tüm dünya gibi ülkemiz ve ilçemiz de pandemi sürecinden geçmektedir. Bu süreç içinde esnaftan çiftçiye, ev hanımından öğrenciye herkes sıkıntı içindedir. Ancak bir yandan bu süreç ilerlerken diğer yandan hayat da devam etmektedir. Esnaf kredi ve benzeri ödemelerini yapmak, çiftçi tarlasını ekmek durumundadır. Bu süreç içinde esnafa destek olunmalı ancak çiftçiler de unutulmamalıdır. Esnaf yararına kurulan Esnaf Odaları ve Esnaf Kredi Kefaret Kooperatifleri konunun üstünde durmaktadır. Yine benzer şekilde Ziraat Odaları da çiftçinin yaşadığı güçlükleri dile getirmektedir. Ancak çiftçi kuruluşu olarak hayata geçirilen Tarım Kredi Kooperatiflerinin süreç içindeki tavrı dikkat çekicidir. Tarım Kredi Kooperatifleri bu süreç içinde dahi çiftçileri zorlayacak şartlar ortaya koymaktadır. Tarım Kredi Kooperatifi’nden alışveriş yapan çiftçilere hayat sigortası verilmekte, hayat sigortası alanlara nispi indirim yapılmaktadır. Sigorta alana sübvansiyon uygulanması ile sigorta almayana yüksek fiyat uygulanması realitede bir fark içermediğine göre etik olarak da ortada bir farklılık söz konusu olamaz. Tarım Kredi’nin bu uygulamadan en kısa süre içinde vazgeçmesi gerektiğini düşünüyoruz.

MOBİNG İDDİALARI

Sizlere birkaç haftadan beri aktardığımız ve birkaç aydan bu yana takipte olduğumuz Orman İşletme Müdürlüğü’ndeki mobing iddialarından bahsetmek istiyorum. Karasu Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli bir personel ile yeni atanan İşletme Müdürü arasında devletin zarara uğratılması noktasında bir tartışma yaşanmış akabinde müdür bey kendisine eleştiride bulunan personeli dış göreve yollamıştır. Haksız yere dış göreve yollandığını belirten memur ilgili mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkarmış ve eski yeri olan Karasu Orman İşletme Müdürlüğü’ne geri dönmüştür. Yargı kararını uygulamayan Orman İşletme Müdürü personeli Kurudere’ye yani bir başka dış göreve göndermiştir. Hukuken mahkeme kararı ile yerine dönen personelin ayrıldığı yerden başlaması gerekirken, bir yıl içinde birden fazla görevlendirme yapılmaması gereği de ortadayken hukuk çiğnenmiştir. Bu konu geçtiğimiz hafta tarafımızdan Sakarya Orman Bölge Müdürü’ne bizzat aktarılmış, hukukun gereğinin yapılması istenmiştir. Orman Bölge Müdürü bizim ziyaretimizin akabinde hukuksuzluğu perçinleyen bir karar almış ve personelin Kurudere’ye dış göreve gönderilmesine ilişkin yazıyı ilçeye yollamıştır. Kişisel husumetin devleş işleyişine zarar verecek boyuta varmak üzere olduğunu gördüğümüzü buradan bir kez daha ifade ediyor, gerekli adımların bir ivedilikle atılmasını bekliyoruz.

GÖREVLENDİRMELER

Bilindiği üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde iki şube müdürü görevlendirme ile ilçe dışına gitmiştir. Bu iki ismin yerine altı aylığına vekaleten iki idarecinin atanması gerekmektedir. Mevzuat gereği başvuru yapan isimlerden bir tanesi gün kaybetmeden atanmış ve görevine başlamıştır. Diğerinin ataması ise iki aya yakın bir süredir gerçekleşmemiştir. Görevlendirme bekleyen kişi MHP Karabük Milletvekili Adayımız Osman Aydın’dır. Bu kişi yıllardan bu yana Mesleki Teknik Eğitim Merkezi, bilinen adı ile Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nü başarı ile yürütmektedir. Kendisi yüksek lisans mezunudur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 200 Kalite Kontrol Müfettişinden bir tanesidir. Tek handikabı MHP Karabük Milletvekili adaylığı yapmış olması mıdır? Bugüne kadar koruduğumuz iyi niyetimizi bugün de korumaya devam ediyoruz. Ancak konunun gereğinin bir an önce yapılması gerektiği ortadadır.''

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 16:46

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER