'Seçmen oy verdiği iktidardan korkuyor'

Demokrasi ve Atılım Partisi’nin Karasu birinci olağan kongresinde konuşan Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin, seçmen çoğunluğunun oy vererek iktidar yaptığı kadrodan korkar hale geldiğini öne sürdü. Şahin, Cumhur İttifakı’nın baroları bölme girişimine ve HDP’ye yönelik operasyonların Millet İttifakı’nın bölme amaçlı bir girişim olduğuna inandıklarını söyledi.

'Seçmen oy verdiği iktidardan korkuyor'

Genel Başkanlığını Ak Parti’de 13 yıl ekonomiden sorumlu bakanlık ve dışişleri bakanlığı gibi görevlerde bulunan Ali Babacan’ın başkanlığını yaptığı  Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) Karasu birinci olağan kongresi 3 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirildi.  Kurucu İlçe Başkanı Abdullah Çatalbaş’ın tek liste ile katıldığı ve delegelerin tümünün oyunu alarak ilçe başkanlığına seçildiği kongreye Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin’in yanı sıra Genel Başkan Başdanışmanı Hasan Karal, İl Başkanı Mehmet Erdoğan, partinin bazı ilçe başkanları, Karasu Belediyesi eski başkanı Mehmet İspiroğlu, BBP ve Yeniden Refah Partisi Karasu ilçe başkanları ile delegeler ve partililer katıldı.

İLÇENİN BEKLENTİLERİ

Divan başkanlığını Genel Başkan Başdanışmanı Hasan Karal’ın yaptığı kongrede konuşan Kurucu İlçe Başkanı Abdullah Çatalbaş, Karasu’nun sorunu ve çözüm üretilmesi beklenen 10 temel konuya dikkat çekti. Çatalbaş’ın dile getirdiği konular arasında Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kampüsünün kuzeye yapılması, Karasu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kamulaştırma sorunların çözülmesi, Telekom ve internet sorununun sona erdirilmesi,  Balıkçı Barınağı yapımı, son selde yıkılan köprülerin yapılması, Karasu-Kaynarca yolu ile mahalle yollarının ve Arifiye-Karasu demiryolunun bitirilmesi, Kibar Holding’in bir an önce yatırıma başlaması maddeleri yer aldı.

MUHALEFET GÜVEN VEREMEDİ

Kongrede daha sonra söz alan DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, 18 yıllık Ak Parti iktidarının son dönemlerinde bir devlet partisine dönüştüğünü ve bu durumun bir iktidar değişikliğine kapı araladığına işaret etti. Erdoğan, “Buna rağmen muhalefet seçmene güven veremediği için iktidar olamadı. Sadece sorunları söylemek yetmez, çözüm de önermek gerekli” diye konuştu. Mehmet Erdoğan, başında 13 yıl Türkiye’de başarılı bir bakanlık dönemi geçiren Ali Babacan’ın bulunduğu Deva Partisi’nin iktidara gelmek için hazır olduğunu sözlerine ekledi.

İKTİDAR YANLIŞ YAPIYOR’

Kongrede son konuşmayı Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin yaptı. Deva Partisi’nin aylarca süren bir istişare süreci sonrası kurduklarını anlatan Şahin, öncelikle Cumhur İttifakı’nın devasa sorunları çözmesini beklediklerini ve bu amaçla kendilerine öneriler sunduklarını kaydetti. Buna rağmen iktidarın yanlış yapmayı sürdürdüğünü öne süren İdris Şahin, bu hatalardan birinin barolara karşı takınılan tutum olduğunu söyledi. “Siz Turhan Feyzioğlu’nu ne kadar çok seviyormuşsunuz” ifadesini kullanan Şahin, baroları bölme girişiminin zaten güven konusunda zafiyete düşen adalet mekanizmasının büyük yara alacağı değerlendirmesinde bulundu.

‘HALK KORKUYUR’

Sözlerini “Cumhur İttifakı ekonomideki sorunları gizlemek için gündem değiştiriyor” biçiminde sürdüren İdris Şahin, idam cezasının geri getirilmesi önerisinin buna örnek olduğunu belirtti. Şahin, “Türkiye’de belki de idam kararının uygulanması gereken tek kişi olan Öcalan’ın idamını engelleyenlerin başında Sayın Bahçeli geliyor” diye konuştu. Türkiye’de bir korku iklimi yaratıldığını ve çıkarılan kararnamelerle Anayasa ve yasaların çiğnendiği görüşünü ortaya koyan Şahin “ Hukuksuzluk vatandaşı tedirgin ediyor. İnsanlar oy verip iktidara getirdiği kadrolardan korkar hale geldi. Kars Belediyesi’nde yaşananlar bunun tipik bir örneğidir. Benzer suçlamalardan beraat etmiş ve hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle devletin tazminat ödediği belediye başkanı görevden alınıp tutuklandı. Yetmedi istifası engellenip belediye meclisinin kendi arasında seçeceği başkanlığa engel olundu” şeklinde konuştu.

TEK LİSTELİ SEÇİM

Kongre sonunda tek liste ile yapılan seçimle Abdullah Çatalbaş ilçe başkanlığına getirildi. Yönetim Kurulu ile il delegelikleri ise şu isimlerden oluştu:

Yönetim kurulu asil üyeler:

Recep Yavuzyiğit, Barış Sarı, Recep Eşkin, Beyza Kılıçaslan, Hikmet Oktay, Metin Çatalbaş, Günay Güngör, Alperen Türkmen, Eyüp Tatar,  Cengiz Ülker, Ahmet Yavuzyiğit, Ömer Özpınar, Fikret Karaman, İbrahim Yolcuer,

İl delegeleri:

Abdullah Çatalbaş, Recep Yavuzyiğit, Barış Sarı, Beyza Kılıçaslan, Recep Eşkin, Hikmet Oktay, Tarık Çatalbaş, Eyüp Tatar, Cengiz Ülker, Ömer Özpınar, İbrahim Yolcuer, Yusuf Can Çatalbaş, Şakir Karadeniz, Yücel Ülker, Günay Güngör, Berat Ad.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER