Serbes: İşçileri mağdur edecek düzenlemeler

Serbes: İşçileri mağdur edecek düzenlemeler

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, AK Parti tarafından meclise sunulan ve TBMM Plan ve Bükçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan yeni istihdam paketinin bazı maddelerinin işçiyi mağdur edecek düzenlemeler içerdiğini söyledi.

Serbes, yaptığı açıklamada, paketin patronları memnun ederken işçileri üzeceğini belirtti. Yeni istihdam teklifinde, işverene gelecek yılın temmuz ayına kadar işçileri ücretsiz izine çıkarma yetkisi verildiğini dile getiren Serbes, “Ücretsiz izin bir nevi işsizlik demek. Ayrıca bu işçi ücretsiz izinde olduğu sürece başka bir işte de çalışamayacak. Başka bir işte çalışmak için de işinden istifa ederse de bu kez kıdem tazminatı hakkından vazgeçmiş olacak. Bu işçiler için kabul edilebilir bir şey değil. Hakları resmen gasp ediliyor.” dedi

Teklifte kısa çalışma ödeneği almanın da zorlaştırıldığının altını çizen Serbes, bu ödenekten sadece 3 yıl içinde 450 gün pirim ödemiş ve son 60 gün boyunca ara vermeden çalışmış işçilerin yararlanabileceğini vurguladı. Ayrıca işten çıkarma yasağında istisna kapsamının genişletildiği dile getiren Serbes, bunun da işsizliğin daha da artmasına kapı açacağını ifade etti.

SİGORTASIZ ÇALIŞTIRMAYA CEZA YOK

Teklifte dikkat çeken başka bir maddenin de sigortasız işçi çalıştırdığı belgelenen işverenin bu işçileri sigortalı çalıştırmayı kabul ettikleri taktirde geriye dönük para cezası uygulanmayacağını anlatan Serbes, “İşçi sigortasız çalıştığı süre içinde geriye dönük hiçbir hak talep edemeyecek. Yine burada da işçinin kaybı var. Ancak İşverene ise, sigortasız çalıştırdığı işçiyi, çalıştırdığı dönemler için işsizlik fonu primleri de dahil hiçbir borç çıkartılmayacak. Kısaca paketin bazı maddeleri işvereni sevindirirken, işçileri üzecek. Keşke hem işvereni, hem de işçiyi mağdur etmeyecek adaletli bir teklif sunulsaydı. Umarım işçiyi mağdur eden maddeler tekliften çıkartılır. ” diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 15:06

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER