Serbes: Sakarya bütün ekosistemleri barındırıyor...

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Sakarya’nın bütün ekosistemleri barındırdığını belirterek, “Muhteşem yaylalarımız, denizimiz, nehrimiz, göllerimiz, şelalelerimiz, longozumuz var ama ne yazık ki, bu potansiyelimizi yeterince değerlendiremiyoruz” dedi.

Serbes: Sakarya bütün ekosistemleri barındırıyor...

   Ender Serbes, Türkiye Dağcılık Federasyonu Sakarya Temsilcisi Yusuf Aydın ile bir araya gelerek, Sakarya’nın doğa sporlarına ve turizmine yönelik potansiyelini ve bu yönde atılması faydalı olacak adımları konuştuklarını söyledi.

BİRÇOK GÜZELLİK BİR ARADA VERİLMİŞ

   Devlet kurumlarının özellikle de yerel yönetimlerin küçük bir planlama, yatırım ve tanıtımı ile doğa turizminden büyük kazançlar sağlayabileceğini belirten Serbes, yaptığı açıklamada, Sakarya’nın bulunmaz eşsiz bir doğaya sahip olduğunu ifade ederek, ancak bu güzelliklerin yeterince değerlendirilemediğini, kurumlarca yapılacak düzenlemelerin bu eşsiz doğal güzelliğe hiçbir şekilde zarar vermemesi gerektiğini kaydetti. Serbes, “Göl desen, Sapanca ve Poyrazlar Gölümüz ve yaylalarımızda irili ufaklı birçok göllerimiz var. Nehir desen, Sakarya Nehrimiz kıvrım kıvrım akıyor. Deniz desen, Karadeniz’e kıyımız var. Özellikle yaylalarımız Karadeniz yaylalarını aratmayacak kadar güzel ve büyüleyici yeşillikler ile kaplı. Bu yerler adeta dünyadaki cennet gibi. Bunun kıymetini bilip değerlendirmemiz gerekir” diye konuştu.

ACARLAR LONGOZU VE SAKARYA NEHRİ DEĞERLENDİRİLMELİ

   Acarlar Longozu’nun da alternatif turizmde yeterince değerlendirilemediğinin altını çizen Serbes, “Burası gerçekten büyük bir doğa harikası. Bir gören bir daha görmek istiyor. Sadece Acarlar Longozu’nda yetişen su menekşesinin güzelliği insanı büyülüyor. Longoz 243 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Sakarya Nehrimiz ise ayrı bir potansiyel sunuyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Porsuk Nehri ve kıyılarını güzel bir şekilde düzenleyerek halkın istifadesine sundu. Aynı şey Sakarya Nehri’nde de yapılabilir. Sakarya Nehri ayrıca su sporları ve doğa sporlarına açılabilir. Kısaca Sakarya’nın neresine baksan ayrı bir güzellik fışkırıyor. Yaylası, denizi, nehri, gölü ve muhteşem doğası alternatif turizm için bire bir. Hafta sonu ve günübirlik turlar için ideal. Devlet kurumlarımız ve yerel yönetimler öncülüğünde bu potansiyelimizi daha geç olmadan değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’A YAKINLIK BÜYÜK AVANTAJ

   Sakarya yaylalarının İstanbul’a çok yakın olmasının, hafta sonu ve günübirlik turlar için büyük bir avantaj olduğunu dile getiren Serbes, açıklamasına şöyle tamamladı: “Doğayı bozmadan kamp yerleri oluşturabiliriz. Ayrıca yaylalarımızda, güvenli doğa yürüyüş parkurları yapabiliriz. Bu yürüyüş yollarının haritasını çıkararak insanların risk almadan, kaybolmadan doğayı keşfetmelerine imkân sağlayabiliriz. Özellikle hafta sonu ve günübirlik doğa yürüyüş turları düzenleyebiliriz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 15:41

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER