Alışkanlıklar bedende asimetri oluşturuyor…

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Alışkanlıklar bedende asimetri oluşturuyor…

   Pilatesin her bir egzersizi bedeni simetrik çalıştırmayı amaçlar. Günlük hayatta çantalarımızı hep bir tarafa takmaya, cep telefonunu hep aynı elimizde taşımaya alışkınız. Tüm bu günlük alışkanlıklar bedende asimetri oluşturuyor ve ağrılara, deformasyonlara davetiye çıkarıyor. Tüm bedeni ayakta tutan omurgamız da artık bizi taşımakta zorlanıyor. Bu da en küçük bir aktivitede bile yorulmamıza, kendimizi yıpranmış hissetmemize neden oluyor. Düzenli pilates ile güçlü bir omurgaya ve sağlıklı bir bedene kavuşmamız çok kolay. Haftada 3 gün 50 dk. ayırmanız yeterli.

HEM GÜÇLÜ HEM ESNEK

   Peki, esnek olmak hareketliliğimizi nasıl olumlu yönde etkiliyor? Güç ve hareketliliği iki ayrı şey olarak düşünürüz, yanlış! Oysa bedeniniz güçlü ama esnek değilseniz hareketleriniz kısıtlı olur. Sakatlanma ve incinme riski yüksek olur. En ideali kaslarınızın ve eklemlerinizin hem güçlü hem esnek olması. Pilatesin en güzel taraflarından biri, sizi güçlendirirken kas ve eklemlerinizi de en sağlıklı şekilde esnetmesidir.

POZİTİF DÜŞÜNMENİZİ SAĞLIYOR

   Son günlerde yaşadığımız feleketler (yangın, sel gibi) hepimizi sarstı. Herkes biraz yorgun, üzgün, karamsar bu günlerde. Pilates yapmak, her şeyden önce psikolojik olarak rahatlamanızı ve pozitif düşünmenizi sağlıyor.

Egzersize ayrılan süre sizi stresten ve negatif düşüncelerden uzaklaştırır.

Sağlıcakla kalın.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2021, 09:29

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER