Amatör kulüplere bir darbe daha

Futbolcu ücretlerinden kesilen gelir vergisinin tamamının amatör branşlarda değerlendirilmek üzere amatör kulüplere aktarılmasını öngören düzenlemede değişikliğe gidildi. Bundan böyle bu paranın yüzde 3O’u profesyonel futbola aktarılacak.

Amatör kulüplere bir darbe daha
banner189

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Sporcu ücretlerinden tevkif yoluyla alınan gelir vergisi üzerinden belirlenen ' ayın özel hesaba aktarılması, kullanılması ve denetimi hakkında yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

13 Haziran 2018 tarihli olan ve sporculara ödenen ücretlerden ke silen vergilerin tamamının amatör spor dallarında değerlen-dirilmek üzere kulüplere aktarılmasını öngören yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Yeni yönetmelikte, iade edilen verginin yüzde 30’ununfutbol kulüplerine aktarılmasının önü açıldı.

2020’Yİ DE KAPSIYOR

Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre yönetmelikte, 1/1/2020 tarihinden yönetmeliğin yayım tarihine kadar sporcu ücretleri üzerinden kesilen ve yönetmelikte gelir vergisi tutarlarından, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın talebi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığınca uygun görülen payların Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki özel hesaba aktarılacağı vurgulandı. Yönetmelikte özel hesaba aktarılan bu tutarların yüzde 70’inin ödenen vergi tutarlarıyla orantılı olarak amatör spor dallarında kullanılmak üzere ilgili işverenin hesabına aktarılacağı belirtildi. Kalan yüzde 30’u ise bakanlık tarafından kriterlere uygun olan spor kulüpleri ve sermaye şirketlerine aktarılacak. Ayrıca karana 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren beyan edilerek ödenen gelir vergisi tevkifatlarının da bu yönetmelik kapsamında olduğu belirtildi.

ANAYASAYA AYKIRI BİR UYGULAMA

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden mali hukukçu Doç. Dr. Murat Batı, yönetmelik değişikliğini değerlendirdi. Batı, “Bugün yapılan bu düzenlemeyle 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 13. maddesinde yer alan ‘bütçenin genelliği ve ademi tahsis ilkelerine’ aykırı olarak belirli gelirlerin belirli giderlere tahsisi öngörülmüş.

Anayasa’nın ikinci maddesi uyarınca, hukuk devletinin bir gereği olan ‘kanunilik ilkesine’ açık aykırılık oluşturmaktadır” dedi. Türkiye Futbol Federasyonunca düzenlenen süper lig, birinci lig, ikinci lig ve üçüncü lig ile 3289 sayılı Kanun kapsamında kurulan spor federasyonlarının bünyesinde yer alan profesyonel şubelerini ifade ediyor.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER