Bacak kaslarında yağların birikmesi

Bacak kaslarında yağların birikmesi

İnsülin direncinin kan şekeri yüksekliği ile birlikte hareketsizliğe bağlı olarak bacak kaslarındaki yağların birikmesi sonucu başladığını biliyor muydunuz?

İnsülin direnci devam ettiği sürece yağlarımızı enerji ya da yakıt olarak kullanmadığımızdan, sağlıklı bir şekilde kilo vermemiz mümkün değildir. Bütün organlarımızın içinde ve etrafında yağlar birikmeye devam eder.

İnsan vücudundaki en büyük kas grupları bacak ve kalçalardadır. Yani yakıta en çok ihtiyacı olan ve en çok kullandığımız kas grubudur. Eğer düzenli olarak egzersiz yaparsanız bacak yağlarınızı sağlıklı olarak azaltabilir, insülin direncini yenebilirsiniz.

Sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerin başında pilatesle birlikte yürüyüş, yoga, yüzme geliyor. Sen yürüyüş yapıyor musun ya da sağlığın için hangi egzersizleri yapıyorsun, kendini bir sorgula bakalım.

Kimimiz vakit bulamamaktan, kimimiz doğru imkanlara sahip olamamaktan yakınır ve spor yapmayı sürekli erteleriz. Oysa spor yapmak formda bir yaşam için olmazsa olmazınız olmalıdır.

Kış yaklaşıyor, TV’lerde vaka sayılarının artacağı, daha çok dikkat etmemiz gerektiği haberleri yayılıyor. Pandemiyle birlikte hem belirsizlik hem kaygı hislerimiz arttı maalesef hem de hareketsiz yaşamlara geçiş yaptık. Oysa stres seviyemizi düşürüp bağışıklığımızı güçlendirmenin ilk ilacı egzersiz yapmaktır. Başta stresi düşürmek, bağışıklığımızı, direncimizi, gücümüzü arttırmak öncelikli hedefimiz olmalı.

Sen de sporu yaşam biçimi haline getir güçlen, sıkılaş ve tüm zorluklara karşı direnç kazan.

Sağlıcakla kalın. Saygılarımla.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 16:41

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seffa İngenç
Seffa İngenç - 1 yıl Önce

Sağlık açısından çok yararlı bir yazı teşekkür ederim.

Seffa İngenç
Seffa İngenç - 1 yıl Önce

Ben sürekli bisiklete biniyorum.

SIRADAKİ HABER