Fit olmak ve kalmak isteyenler...

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Fit olmak ve kalmak isteyenler...

SPOR YAPARAK GELİŞTİĞİNİN FARKINDA MISIN?

Her gün spora vakit ayırıyorsanız, her gün hedefinize bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Hedefinize yaklaştıkça fiziksel artılarınıza bir bakalım;

Kıyafetlerin üzerinde daha iyi gözükmeye başlar ve enerjin artar. Her duruma kendini çok daha iyi motive eder, çok daha iyi düşünebilirsiniz. Güçlenip kendinize olan güveninizi artırmış olursunuz.

Spor hayatınız rutine binince, bir gün bile spor yapmasanız suçluluk hissedebiliyorsunuz. Artık spor yapmak sizin için bir hayat parçası olmuş durumda. Gelişiyorsunuz ve hayatınız komple değişiyor. Bu değişikliğin farkında mısın? Spor yapmaya ilk başladığınız günden bu güne ne kadar çok şey değişti. Evet bunu siz başardınız. Spor yapmaya devam edin.

CANINIZ İSTEMİYORSA

Canınız spor yapmak istemiyorsa sert bir kahve yapıp için.30 dakika sonra tekrar düşünün, spor yapma isteğiniz gelecektir.

Bir gün spor yapınca veya bir gün sağlıklı beslenince değişmeyi beklemeyin. Değişmek süreklilik ister. Kendi değişiminizi görmek için en az 4 hafta iradenize sahip çıkın!

Yaz gelmeden selülitlere veda etmek istiyorsan; spor yapamıyorum, yasaklar var, karantinadayım bahanelerine sığınmak yok! Neler yapabileceğinizin sınırı yok. Temizlik yap, Leslie ile yürüyüş yap, ip atla, yemek yap, dans et, her şeyi yap ama zamanını çoğunu oturarak, kanepede uzanarak geçirme.

DİYET YAPIYOR MUSUNUZ?

Şimdi artı diyet yapıyor musunuz? Ya da şöyle sorayım; diyetinize devam ediyor musunuz?

Bir örneklemeyle konuya gireyim; arabanızın bir lastiği patladığı zaman geriye kalan lastikleri de patlatıyor musunuz? Patlatan yoktur her halde! Neden bir parça ucundan aldığınız her şeyi tadında bırakıp diyetinize devam etmiyorsunuz. İlla o gün tamamen yiyince diğer gün çok motive mi olmuş oluyorsunuz? Devam ediyor musunuz diyete? Kocaman bir HAYIR!

Bu hep böyle devam ediyorsa diyet yapmıyorsunuz siz, kilonuzu koruyorsunuz yani. 2 gün yiyorsunuz kilo alıyorsunuz, 5 gün acı çekiyorsunuz ve aldığınızı veriyorsunuz. Yani kilonuz neyse sabit kalıyor.

Maalesef siz aylarca diyet yapıp kilo verememiş oluyorsunuz. Yani ortada sonuç yok, bıkmışlık var. Diyetten soğuma ve kilo veremiyorum diyerek daha fazla yeme var. Bu hikâye böyle işte...

Diyetten korkar ve sağlıklı beslenmenin sadece diyet süresince olduğunu düşünüp hayatınızı devam ettirseniz, bu kısır döngü sizi yorar ve mutsuzluğa sürükler.

Sağlıkla kalın.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 14:17

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER