Göbeğinizin düşmanları!

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Göbeğinizin düşmanları!

GÖBEK ÇEŞİTLERİ:

BEL SİMİDİ

STRES GÖBEĞİ

DÜŞÜK GÖBEK

ŞİŞMİŞ GÖBEK

Göbek şeklinizin hangi sebeplerden kaynaklandığını hiç düşündünüz mü? Bu sebepler, göbeğin neden olduğunun farkında olmanızı sağlayacak.

BEL SİMİDİNİN SEBEPLERİ

Elbette ki ilk sebepleri arasında tatlıya düşkünlük yer alıyor. Hareketsiz bir yaşam şekli de göbeğimizin etrafındaki bu simidin varlığına sebep oluyor.

STRES GÖBEĞİNİN NEDENLERİ

Yoğun hayat koşuşturmacasının arasında unutup atladığınız ya da önem vermediğiniz öğünler stres göbeğine sebep olabiliyor. Artık sizin bir parçanız haline gelen kronik stres de, stres göbeğinin nedenleri arasında yer alıyor. Siz farkında olmadan yaşadığınız bağırsak problemleri de bu göbek türünün habercisi.

Aşırı kahve tüketimi ve sağlıksız hazır yiyecekler göbeğinizin bazı düşmanları arasında yer alıyor.

DÜŞÜK GÖBEĞİN NEDENLERİ

Yeni doğum yapmış olmanız düşük göbeğe sebep olabilir. Sürekli aşırı güç sarf eder bir şekilde ağır spor yapmanız, tahmininizin aksine düşük bir göbeğe sebebiyet verebilir. Devamlı aynı tip beslenme şekline sahip olmanız düşük göbek sebepleri arasında sayılabilir.

ŞİŞMİŞ GÖBEĞİN NEDENLERİ

Yiyeceklerden kapabileceğiniz gıda alerjisi şişmiş bir göbeğe sahip olmanıza sebep olacaktır. Zor ya da yavaş çalışan bir bağırsak sistemi de şişkin bir göbeğe sahip olmanıza neden olacaktır.

NELER YAPILABİLİR?

NOT: Sağlıklı Beslenme Programı ve Uzman kontrolünde etkili karın egzersiz programıyla göbeğinizdeki farkı görür daha iyi hissedebilirsiniz.

KOŞMAYIN! Yürüyüş yapın; tempolu yürüyüş yaparken, harcadığınız enerjinin büyük çoğunluğunu yağlardan sağlarsınız. Yani yağ yakarsınız. Koşularda ise ,harcanılan enerjinin büyük çoğunluğu karbonhidratlardan sağlanır.

Tempolu yürüyüş yapın doğrusu budur (Aklınızda küçük bir not daha bulunsun)

Sağlıkla kalın...

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 12:21

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER